Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sport > Polacy pokonali Włochów!

Redakcja
Polscy siatkarze pokonali Włochów 3:0 w meczu grupy A turnieju kontynentalnego w tureckim Izmirze. Biało-czerwoni nadal liczą się w walce o olimpijski awans.

Po przegranym meczu z Hiszpanią (2:3) w pierwszym spotkaniu turnieju Polacy musieli pokonać utytułowanych rywali z Półwyspu Apenińskiego.

W porównaniu z poniedziałkowym spotkaniem w polskim zespole w wyjściowym składzie zaszła jedna zmiana - Krzysztofa Gierczyńskiego zastąpił Sebastian Świderski. "Po porażce z mistrzami Europy nie zostało ani śladu - powiedział były trener męskiej reprezentacji Ireneusz Mazur. - To dobrze rokuje na przyszłość. Widać, że zawodnicy zapomnieli o tym spotkaniu. W każdej ich akcji przeciwko Włochom było widać olbrzymią koncentrację."

Pierwszego seta Polacy rozegrali koncertowo. Na wyróżnienie zasługuje bardzo dobre rozegranie Pawła Zagumnego, który często gubił włoski blok. Duże brawa dla podopiecznych Raula Lozano za grę w obronie. Brylował w tym zwłaszcza Krzysztof Ignaczak. Kontrataki naszego zespołu skutecznie kończyli Piotr Gruszka i Dawid Murek.

Początek drugiego seta nie wskazywał na zwycięstwo polskiego zespołu, którego poczynania były anemiczne, a zagrania nie stanowiły praktycznie żadnego zagrożenia dla rywali. We włoskim zespole brylował Matej Cernic (Dynamo Moskwa), jedyny gracz tej reprezentacji na co dzień występujący poza Serie A. Jednak z czasem i jemu zabrakło energii i pomysłu na zdobywanie punktów. Najpierw jednak Włosi prowadzili 8:5, 10:16, 13:8 i 16:12. Ostatnie fragmenty tej partii przebiegały już pod dyktando drużyny Raula Lozano. Świetną zmianę dał Krzysztof Gierczyński, który w końcówce seta pokonywał bez trudu podwójny włoski blok. Polscy siatkarze doprowadzili do wyrównania na 19:19, a następnie uzyskali przewagę 21:20 i 24:23. Ostatni punkt został ponownie zdobyty blokiem.

Trzeci set przebiegał pod dyktando Polaków, którzy wygrali z Włochami 3:0 i wrócili do walki o awans na tegoroczne igrzyska olimpijskie. "W ostatnim secie polski zespół, podobnie jak w dwóch poprzednich, imponował siłą, rozumem i sercem" - powiedział Ireneusz Mazur.

W środę w ostatnim meczu grupy A Polska zmierzy się z Holandią.

Polska - Włochy 3:0 (25:20, 26:24, 25:21)

Polska: Zagumny, Gruszka, Murek, Świderski, Możdżonek, Pliński, Ignaczak (libero) oraz Wika. Gierczyński, Żygadło, Kurek.

Włochy: Mastrangelo, Coscione, Cisolla, Zlatanov, Bovolenta, Cernic i Mania (libero) oraz Simeonov.