Dzienny Dom Opieki Medycznej w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Głuchołazach już działa

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dzienny Dom Opieki Medycznej w Głuchołazach już jest otwarty.
Dzienny Dom Opieki Medycznej w Głuchołazach już jest otwarty.
Dzienny Dom Opieki Medycznej przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Głuchołazach to oferta nowych usług leczniczych dla osób starszych. Placówka właśnie została oficjalnie otwarta.

Na ten cel zaadaptowano dotychczasowy magazyn i świetlicę ZOL w Głuchołazach. Stało się to możliwe dzięki funduszom unijnym.

Najpierw za ponad 1 mln 320 tys. zł przebudowano i zmodernizowano stary budynek, zbudowano łącznik z gmachem głównym, a obiekt i teren wokół dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kupiony też został sprzęt i wyposażenie niezbędne do uruchomienia dziennego oddziału psychogeriatrii.

Dzienny Dom Opieki Medycznej już funkcjonuje. Pacjenci mogą przebywać tu w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

Placówka może jednocześnie zapewnić opiekę 20 osobom. Do ośrodka będą przyjmowani m.in. pacjenci bezpośrednio po hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki czy osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ze względu na podeszły wiek, w tym osoby z niepełnosprawnościami żyjące w jednoosobowych gospodarstwach domowych.

W ramach opieki jest świadczona m.in. rehabilitacja ruchowa, terapia zajęciowa, opieka lekarza geriatry i psychologa, nauka dotycząca samoopieki i samopielęgnacji, szkolenie i wsparcie psychologa dla opiekunów pacjentów.

- Mamy zatrudnionych specjalistów, przeprowadzone zostały szkolenia podnoszące kwalifikacje personelu medycznego oraz opiekunów - mówi Jolanta Nowakowska, dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Głuchołazach. - Zapewniamy pacjentom wyżywienie i dojazd.

Inwestycja wykonana została w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jej wartość to ponad 1,8 mln złotych, a dofinansowanie unijne przekroczyło 1,5 mln zł.

Dzięki utworzeniu Dziennego Domu Opieki Medycznej zwiększy się dostępność do usług zdrowotnych świadczonych w warunkach zbliżonych do domowych.

Takie rozszerzenie działalności ZOL-u poprawi jakość opieki nad osobami starszymi, w tym z chorobami neurologicznymi.

- Ten dom to nie tylko miejsce, gdzie mogą się oni spotkać, ale mają tu zapewnioną wszechstronną, całościową opiekę. I tak właśnie należy podchodzić do osób starszych. Trzeba zbadać zarówno ich stan fizyczny, jak i dbać o ich zdrowie psychiczne – mówi wicemarszałek województwa, Zuzanna Donath-Kasiura.

Pracująca w głuchołaskim ZOL-u geriatra Bernadeta Mandyna podkreśla, że w sytuacji, gdy społeczeństwo się starzeje, istnieje potrzeba prowadzenia takich działań, które pomogą przedłużyć sprawność seniorów.

– Powinniśmy ich jak najdłużej utrzymać w samodzielności, żeby byli niezależni. I Dzienny Dom Opieki Medycznej jest takim miejscem, które wychodzi naprzeciw tym problemom – mówi lekarka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska