Dziewczyny, marsz na Politechnikę Opolską!

Anna Grudzka
Anna Grudzka
– Gdy studiuje się architekturę, nie ma znaczenia, czy jest się kobietą czy mężczyzną. Trzeba to po prostu czuć – mówi Joanna Chojna, studentka architektury.
– Gdy studiuje się architekturę, nie ma znaczenia, czy jest się kobietą czy mężczyzną. Trzeba to po prostu czuć – mówi Joanna Chojna, studentka architektury.
W czwartek kolejna edycja ogólnopolskiej akcji promującej podejmowanie nauki na studiach technicznych przez dziewczyny.

Politechnika Opolska idealnie realizuje założenia akcji "Dziewczyny na politechniki". Już teraz panie to ponad jedna trzecia wszystkich żaków. PO to również uczelnia, w której władzach znajdują się dwie (z czterech w Polsce) prorektorki.

Kobietą jest także dziekan wydziału budownictwa, kwestor, prodziekanki i przewodnicząca samorządu studenckiego - wylicza Krystyna Duda, szefowa promocji Politechniki Opolskiej.

Najwięcej dziewczyn studiuje teraz na europeistyce, zarządzaniu i fizjoterapii.

- Teraz pracujemy nad tym, żeby panie zachęcić do podjęcia studiów na tzw. twardych kierunkach technicznych, jak elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn czy informatyka - mówi Krystyna Duda.

Przekonać dała się m.in. Marta Serwoszuk, która zaczęła studia na mechanice i budowie maszyn.

- Zrobiłam to trochę z przekory, żeby walczyć ze stereotypami, które mówią, że jedynie mężczyźni mogą być dobrymi inżynierami, a kobiety się do tego nie nadają - mówi studentka. - Ogólnie wiadomo, że kobiety są zazwyczaj dokładniejsze, mają lepszą wyobraźnię, myślą obrazami i mają niezbędną umiejętność przewidywania, co tylko potwierdza, że mogą być nawet lepsze niż mężczyźni na tzw. męskich kierunkach - dodaje.

Płeć piękna dominuje także na architekturze.

- W przeszłości wszyscy wielcy architekci byli mężczyznami. Teraz sytuacja się zmieniła i trzeba przyznać, że panie bardzo dobrze radzą sobie w tym fachu - mówi prof. Piotr Obracaj z Katedry Budownictwa i Architektury Wydziału Budownictwa PO. - Są solidne, obowiązkowe i bardziej zorganizowane. To cechy dobrego architekta - dodaje.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zarejestrować się poprzez stronę www.dziewczynynapolitechniki.pl.

- Zaczynamy o 10 w Auli Łącznika PO. Będą wykłady naszych pracowniczek: o pasji do komputerów, o odnawialnych źródłach energii, czy tai chi. Można będzie także zwiedzić laboratoria i porozmawiać z naszymi pracownikami i studentkami - mówi Krystyna Duda.
Szczegóły na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska