Dziewczyny na politechniki. Inżynierka to brzmi dumnie!

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Politechnika Opolska otworzyła swoje podwoje dla przyszłych kandydatek.
Politechnika Opolska w niecodzienny sposób zachęciła licealistki, by wybrały właśnie tę uczelnię. Dziewczyny podczas dnia otwartego rywalizowały biegnąc w kaskach.

Dzień otwarty na Politechnice Opolskiej. Bieg w kasku

Jeśli ktoś uważa, że kobiecie nie jest do twarzy z amperomierzem, galwanometrem czy młotem Charpy'ego? Że dama nie ograni całek czy molekuł - powinien był się wybrać w czwartek na Politechnice Opolską.

Tam po raz kolejny odbywała się ogólnopolska akcja "Dziewczyny na politechniki". Ma promować podejmowanie przez płeć piękną studiów na kierunkach ścisłych. Może któraś z nich to przyszła: Maria Skłodowska-Curie, Lise Meitner czyGrace Hopper?

Impreza rozpoczęła się w Łączniku PO przy ul. Mikołajczyka. Potem kandydatki na studia rozpierzchły się po uczelni. Były pokazy i brawurowe wykłady np. studentki informatyki mówiły o najnowszych aplikacjach w smartfonach.

Całkowitą nowością było zorganizowanie "Biegu w kasku".

W tę nową inicjatywę włączyły się tylko cztery politechniki w Polsce.

Każda uczestniczka biegu oprócz do ubrania sportowego musiała przyodziać kask się w kask. Zwyciężczyni otrzymała roczny kurs języka chińskiego. Pozostałe uczestniczki otrzymały bilety do kina.

Doroczna akcja przynosi już rezultaty. - Już 30 proc. naszych studentów to panie. Kiedyś trudno było znaleźć kobiety na kierunkach typowo technicznych jak elektrotechnika czy mechanika. Dziś nie ma z tym problemu. Maturzystki też chętnie wybierają budownictwo czy architekturę - mów Krystyna Duda, szefowa Działu Promocji i Kultury

Żeńską grupę na politechnice zamierza wzmocnić - i to nie na jakiejś tam europeistyce czy administracji - tylko na mechanice - Ilona Jachem z III LO w Opolu. - Interesuje mnie fizyka i samochodami. Myślę, że na mechanice świetnie bym się sprawdziła - mówi Ilona. - Mam jeszcze czas do namysłu, ale na pewno będę celowała w przedmioty techniczne - dodaje.

O politechnice myśli również Agnieszka Piotrowska, która wygrała "Bieg w kasku". - Mnie co prawda bardziej od typowo technicznych interesują nauki ekonomiczne. Na pewno zostanę w Opolu bo tu mam rodzinę i przyjaciół. Generalnie całą akcje oceniam bardzo pozytywnie - dodaje.

Przypomnijmy też, że PO jest chyba najbardziej sfeminizowaną uczelnią w Polsce. W najwyższych władzach uczelni są aż dwie prorektorki. Kobietą jest również dziekan Wydziału Budownictwa, a także kwestor i kanclerz, przewodnicząca samorządu Studenckiego oraz dyrektor Działu Nauki czy Inkubatora Przedsiębiorczości. Panie stanowią też jedna trzecią doktorów, którzy swoje promocje odbiorą podczas zbliżającego się święta uczelni.

W tym roku akcja była wyjątkowa także z innego względu. - Połączyliśmy ją z ogólnym dniem otwartym na uczelni. To po to wprowadzić równouprawnienie - mówi Krystyna Duda. - Otrzymywaliśmy takie sygnały ze szkół, że w czasie gdy uczennice przyjeżdżały na politechnikę nie było co zrobić z ich kolegami. Stąd pomysł połączenia obu imprez z wyraźnym wyodrębnieniem tych tylko dla płci pięknej - mówi Krystyna Duda.

W sumie przez politechnikę przewinęło się kilkuset uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska