Dziś 20 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to nowe święto w kalendarzu. Pierwsze obchody zorganizowano na Górze św. Anny

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
W uroczystościach wzięli udział m.in. posłowie, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, samorządowcy, mundurowi i kombatanci.
W uroczystościach wzięli udział m.in. posłowie, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, samorządowcy, mundurowi i kombatanci. Radosław Dimitrow
To nowe święto, które zagościło w kalendarzu 20 czerwca. Upamiętnia ono bojowników, którzy walczyli o przynależność Śląska do Polski.

Do tej pory mieszkańcy Opolszczyzny upamiętniali powstańców zazwyczaj 2 maja (to moment wybuchu III powstania śląskiego) lub 21 maja (rozpoczęcie zaciętych walk o Górę św. Anny). Nie było jednej, oficjalnej daty, bo Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie był świętem państwowym.

To się zmieniło z początkiem czerwca, gdy na wniosek sejmiku Województwa Śląskiego, prezydent Andrzej Duda ustanowił nowe święto. Od tego czasu mieszkańcy Opolszczyzny mogą świętować, podobnie jak robią to ludzie z Wielkopolski obchodząc Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

- Obchody pierwszej rocznicy naszego święta to historyczna chwila - zauważa Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Bardzo się ucieszyłem z licznej obecności pocztów sztandarowych z udziałem młodzieży na Górze św. Anny, bo właśnie ci młodzi ludzie będą nieść pamięć o powstańcach w następnych latach.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie był dniem wolnym od pracy. Jak podkreślają inicjatorzy, uwzględnieniem daty jako oficjalnego święta państwowego, ma mieć walor edukacyjny i wspomnieniowy. Data - 20 czerwca - nie jest przypadkowa.

- To moment, w którym oddziały Wojska Polskiego weszły na teren przyznany Polsce w wyniku wybuchu III powstania śląskiego - tłumaczy dr Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu.

W pierwszych obchodach Narodowego Dnia Powstań Śląskich przeszkodziła wczoraj nieco pogoda. W momencie, gdy delegacje zaczęły zbierać się pod Pomnikiem Czynu Powstańczego, z nieba lunął deszcz.

W związku z tym przemowy zostały skrócone, a wojewoda opolski odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, który zauważył, że Śląsk stał się ważną częścią odradzającej się Rzeczypospolitej.

"Boje stoczone w tym miejscu odbiły się szerokim echem i miały w owym czasie ogromny wpływ na zmianę nastawienia Międzynarodowej Komisji Plebiscytowej do postulatów strony polskiej. (...) Na mocy nowych ustaleń Polsce przypadła najbardziej rozwinięta i uprzemysłowiona część regionu." - czytamy w liście Mateusza Morawieckiego.

Starosta Strzelecki Józef Swaczyna zauważył z kolei, jak skomplikowane były losy Ślązaków w czasie III powstania i przypomniał, że Rzeczpospolita od zawsze była państwem wielonarodowym, w którym w zgodzie żyli m.in. Ślązacy, Polacy i Niemcy.

Uczestnicy obchodów wysłuchali wczoraj apelu poległych oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem. Na Górze św. Anny zabrzmiała także salwa honorowa na cześć powstańców.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska