Dziś 218. rocznica ustanowienia Konstytucji 3 maja

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Konstytucja 3 maja uchwalona przez Sejm Wielki w 1791 była drugą w świecie i pierwszą w Europie.

Formalnie obowiązywała tylko przez rok - zniesiona przez konfederację targowicką w roku 1792 - ale na zawsze stała się symbolem polskich dążeń do niepodległości i reformy państwa.

Święto 3 maja ustanowiono po raz pierwszy tuż po jej uchwaleniu - 5 maja 1791 roku. Zabronione w czasie rozbiorów wróciło do oficjalnego polskiego kalendarza patriotycznego 29 kwietnia 1919 roku decyzją Sejmu Ustawodawczego. Jego publicznych obchodów raz jeszcze zakazano w czasach PRL ustawą z 18 stycznia 1951 roku. Ostatecznie przywrócone 6 kwietnia 1990 jako święto narodowe i dzień wolny od pracy. Od roku 2007 jest dniem świątecznym także na Litwie.
Konstytucję 3 maja nazywa się czasem ostatnią wolą i testamentem ginącej ojczyzny, bo też o zaledwie dwa lata poprzedziła ona drugi rozbiór Polski.

Proponowała jednak szereg koniecznych reform państwa - m.in. zniesienie liberum veto, przywrócenie monarchii dziedzicznej, prawne zrównanie szlachty i mieszczaństwa, brała też chłopów pod opiekę prawa. Ustanawiała trójpodział władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz utworzenie 100-tysięcznej armii.

Z okazji święta 3 Maja w katedrze opolskiej o 10.30 msza św. za ojczyznę. O 12.00 uroczystości pod Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego, a od 13.00 na pl. Wolności w Opolu Piknik Majowy.

Przypadająca w Kościele także 3 maja Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski jest w tym roku wyjątkowo - ze względu na niedzielę - przeniesiona na poniedziałek 4 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska