Dziś Najazd Poetów w Brzegu i Opolu

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Wileński poeta Romuald Mieczkowski (z lewej) i jego syn Maciej pokazali w Brzegu wystawę poświęconą Miłoszowi.
Wileński poeta Romuald Mieczkowski (z lewej) i jego syn Maciej pokazali w Brzegu wystawę poświęconą Miłoszowi. Jarosław Staśkiewicz
Tradycyjne Misterium Chleba zakończyło brzeską część Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Dziś literaci spotkają się w opolskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej na poetyckim maratonie, jutro pojadą śladami Dzierżona do Kluczborka i Byczyny.

Poeci wyjechali z Brzegu, ale miłośnicy literatury mogą się jeszcze wybrać na zamek i poczuć atmosferę spotkania. W sali koncertowej Muzeum Piastów Śląskich jest bowiem wystawa poświęcona wizytom Czesława Miłosza na Litwie.

- Chcieliśmy na niej pokazać Miłosza innego, niż znanego z oficjalnych relacji i spotkań z prezydentem czy parlamentem - mówił Romuald Mieczkowski, polski poeta z Wilna, który wraz z synem Maciej przygotował ekspozycję.

- Jako Polacy na Litwie byliśmy zawsze w opozycji i kiedy pojawiały się artykuły o wizytach Miłosza, nas nigdy nie zauważano, nawet w polskiej prasie - tłumaczył Mieczkowski.

Na zdjęciach, które w większości publikowane są po raz pierwszy - pokazał więc spotkania z Polakami czy wędrówki poety ścieżkami z dzieciństwa i młodości.

Wileńska wystawa liczy 50 zdjęć, w Brzegu prezentowanych jest 29 fotografii.

- Tu widzicie państwo zdjęcie podczas wizyty Miłosza w celi Konrada, która dziś już nie istnieje - pokazywał wileński poeta. - Tamto spotkanie nie wyszło tak, jak oczekiwaliśmy, bo elity litewskie wyłączyły nas z jakiegokolwiek dialogu.

- Dlatego namówiliśmy Czesława Miłosza na osobne z polską społecznością i ta fotografia obok przedstawia noblistę w otoczeniu polskich poetów, redaktorów polskich pism czy przedstawicieli życia artystycznego - opisywał Mieczkowski.

Obok otwarcia wystawy brzeskimi akcentami Najazdu było Misterium Chleba, czyli połączenie poezji, muzyki i degustacji wypieków oraz turniej poetycki dla młodzieży.

W tym ostatnim brali udział uczniowie szkół z powiatu brzeskiego. Jury najwyżej oceniło wiersze Małgorzaty Hnat z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu oraz Klaudii Mierzwińskiej z LO w Grodkowie.

W tym roku było mniej wierszy, bo zrobiliśmy wcześniej selekcję w szkołach, ale za to poziom tekstów był naprawdę dobry - podkreślał Janusz Wójcik, twórca i organizator Najazdu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska