Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu rozpoczną się dziś o 16.30 mszą św. w katedrze, o 17.20 wyruszy marsz pamięci pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych na pl. Wolności, gdzie o 18.00 zostanie przypomniana historii żołnierzy niepodległościowego podziemia. Wcześnie bo o 12.00 kwiaty pod pomnikiem złożą władze miasta i województwa.
W Namysłowie o 17.00 w Izbie Regionalnej przy ul. Szkolnej będzie można zobaczyć prezentacje multimedialne Włodzimierza
Putowskiego: "Ostatni z wiernych" oraz "Śląski Katyń", a także wystawę pt. "Pułkownik Marian Pilarski - od piłsudczyka po żołnierza wyklętego".
Do oddania hołdu żołnierzom wyklętym w Prudniku zapraszają m.in. inicjatorzy nadania jednemu z tamtejszych rond ich imienia. O 11.00 na pl. Wolności odbędzie się happening, zaś pod pomnikami bohaterów zostaną dziś złożone kwiaty.
W Nysie uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 pod pomnikiem Patriotom Polskim.
O 11.00 w Bastionie św. Jadwigi otwarcie wystawy IPN "Losy Polaków", a także projekcja filmu "Oskarżenie" (jego bohaterem jest Mieczysław Bujak, żołnierz oddziału WiN kpt. Bernaciaka "Orlika".
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ogłosił w 2011 roku Sejm w hołdzie "bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu państwa polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" - jak napisano w ustawie.
Data 1 marca upamiętnia wykonanie wyroku śmierci - w 1951 roku - na siedmiu członkach kierownictwa IV Zarządu Głównego Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Zamordowano ich strzałem w tył głowy w więzieniu na Mokotowie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?