Dziś obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Ty też możesz zostać dawcą szpiku!

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Aneta Zurek / Polska Press
26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, który możemy świętować między innymi dzięki dawcom szpiku - osobom bezinteresownie pomagającym chorym na nowotwory krwi.

W bazie Dawców szpiku Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,6 mln potencjalnych dawców, spośród których już 7246 osób oddało szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste, dając drugiej osobie szansę na życie. Te wszystkie osoby nie zostałyby dawcami potencjalnymi - i faktycznymi - gdyby nie ich motywacja.

39 proc. uczestników badania, przeprowadzonego przez dom badawczy Biostat, do rejestracji w bazie dawców szpiku skłoniłaby chęć udzielenia bezinteresownej pomocy. 37 proc. respondentów do rejestracji skłoniłaby świadomość, że jest to często jedyny sposób na uratowanie życia pacjenta, a dla 34 proc. silną motywacją do podjęcia takiej decyzji stałaby się osoba chora w rodzinie.

Dla 20 proc. uczestników pewność, że proces pobrania szpiku jest bezpieczny, byłaby wystarczającym powodem do tego, aby zostać potencjalnym dawcą szpiku. Nie bez znaczenia byłby także apel o rejestrację osoby chorej – dla 13 proc. oraz rekomendacja kogoś z rodziny – 11 proc. Tylko 1 proc. respondentów stwierdziło, że nic nie skłoniłoby ich do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Wniosek stąd jest optymistyczny - Polacy chcą pomagać i pomagają.

- Wyniki badania, przeprowadzonego przez Biostat pokazują też, że wiedza o nowotworach krwi i idei dawstwa dociera do coraz szerszego grona osób - w różnym wieku. Co warto podkreślić, pomimo ponad 1,6 mln. osób, zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS, dawców wciąż brakuje, ze względu na ogromną różnorodność naszych genów. To obrazuje jak ważne jest to, żeby nieustannie edukować społeczeństwo i pokazywać, iż ten wyjątkowy lek - szpik, pomagający w walce z nowotworami krwi, każdy z nas nosi w sobie, a przeszczepienie jest często jedyną szansą na uratowanie życia drugiej osoby. Dlatego też Fundacja DKMS realizuje projekt edukacyjny – „Naszpikuj się Wiedzą”, w którym przekazujemy Polakom wiedzę o nowotworach krwi i transplantacji szpiku, a także obalamy funkcjonujące jeszcze mity. Każdy może wejść na www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza i dowiedzieć się więcej o dawstwie szpiku - zachęca Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS.

To nie boli

Obawa przed bólem przy oddawaniu szpiku lub komórek macierzystych to jeden z czynników, który powstrzymuje wiele osób przed rejestracją w bazie dawców.

Istnieją dwie metody pobrania szpiku i komórek macierzystych do transplantacji. W 80 procentach przypadków stosuje się pobranie z krwi obwodowej (procedura przypomina oddawanie krwi). W pozostałych 20 procentach dokonuje się pobrania z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym. Na każdym etapie procedury zadbano o to, aby ból był jak najbardziej zminimalizowany. Każde pobranie szpiku lub komórek macierzystych poprzedza kompleksowe przebadanie dawcy.

Dawcom szpiku przysługują pewne przywileje

Zarówno Dawcy Przeszczepu, jak i Zasłużonemu Dawcy Przeszczepu przysługuje prawo do korzystania - poza kolejnością - z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, do której należą: porady specjalistyczne, badania diagnostyczne, procedury zabiegowe ambulatoryjne, a także inne świadczenia - np. rehabilitacja.

Oznacza to, że „Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca przeszczepu” zostają przyjęci poza kolejnością, wynikającą z listy oczekujących. Świadczenie lekarskie zazwyczaj udzielane jest w dniu, w którym Dawca zgłosi po pomoc lub wyznaczane na inny termin – w tym przypadku Dawca również zostanie przyjęty poza kolejnością. Ważne jest to, że świadczenie zdrowotne nie może być udzielone później, niż w przeciągu 7 dni roboczych od zgłoszenia.

„Zasłużony Dawca Przeszczepu” ma również prawo do bezpłatnego (do wysokości limitu finansowania, zapisanego w ustawie) zaopatrywania się w leki, objęte wykazem leków refundowanych oraz wykazem leków, które można stosować w związku z oddawaniem krwi tj.: preparaty witaminowe, kwasu foliowego i żelaza. Dokumentem, uprawniającym do korzystania z tych przywilejów, jest recepta i legitymacja „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”. Na stronie internetowej można wyszukać lek oraz wysokość jego refundacji.

W wielu miastach dawcom przysługuje także darmowy przejazd komunikacją miejską.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska