Dziś odchodzi zima. Była łaskawa

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W tym roku zwiastuny wiosny wyrosły wyjątkowo wcześnie - bazie pojawiły się już pod koniec lutego.
W tym roku zwiastuny wiosny wyrosły wyjątkowo wcześnie - bazie pojawiły się już pod koniec lutego. Paweł Stauffer
Kolejnej wiosny rozpoczynającej się 21 marca nie doczekamy. Najbliższa w tym terminie wypadnie w 2102 roku.

Z zimą rozstaniemy się dzisiaj o godz. 17.57. W tej samej chwili rozpocznie się astronomiczna wiosna, choć w tym roku można odnieść wrażenie, że towarzyszy nam ona od dawna, z krótkimi przerwami na zimowe dni.

Zima - zwłaszcza na Opolszczyźnie - była krótka, ciepła, sucha, bezśnieżna i wyjątkowo słoneczna.

Anomalnie ciepły był grudzień ze średnią temperaturą 2,5 stopnia Celsjusza. Przymroziło trochę w styczniu - średnia temperatura wyniosła minus 1,5 stopnia C, a luty ze średnią 2,9 stopnia znowu wyskoczył ponad normę - w skali całej Polski był bardzo ciepły, a w jej zachodniej części nawet ekstremalnie ciepły.

Dla Opolan temperatury były łaskawe. W każdym z zimowych miesięcy nie brakowało w naszym regionie dni z temperaturą sięgającą nawet 10-12 stopni Celsjusza.

Najcieplej tej zimy było w Tarnowie (28.12.) i... Zakopanem (10.01.) - 14,6 stopnia. Rekord mrozu padł 24 stycznia w Białymstoku, kiedy termometry pokazały minus 22,7 stopnia Celsjusza.

Tegoroczna zima wyjątkowo oszczędziła nam odśnieżania ulic, podwórek i samochodów. W naszym regionie bezśnieżny był grudzień i luty. W styczniu w okolicach Opola spadły... 2 centymetry śniegu i w niektórych miejscach udało mu się utrzymać nawet przez 10 dni.

Zupełnie inaczej tę zimę wspominać będą mieszkańcy wschodniej Polski. W Suwałkach już w grudniu leżała 32-centymetrowa biała pierzynka.

Przez całą zimę najbardziej zasypany był Kasprowy Wierch, gdzie grubość pokrywy wahała się od 78 do 90 cm. Tam też padł rekord dobowych opadów śniegu - 7 grudnia nasypało prawie 26 cm. Na Kasprowym najmocniej też wiało tej zimy - w Boże Narodzenie prędkość wiatru przekroczyła na szczycie 176 km na godzinę. Huraganowy wiatr wyrządził potężne szkody na zalesionych stokach i w Zakopanem, gdzie wiał z prędkością prawie 120 km/h.

Rok temu najbardziej brakowało nam słońca. Mijająca zima i pod tym względem nas rozpieszczała - na Opolszczyźnie mieliśmy czterokrotnie więcej słonecznych dni niż przed rokiem. Wyjątkowy był luty, kiedy słońce świeciło 110 godzin (rok wcześniej zaledwie 20 godzin). Rekord padł jednak w Sulejowie. Jego mieszkańcy cieszyli się bezchmurnym niebem niemal przez 157 godzin.

Od dziś słońca i ciepła ma być coraz więcej. Do 2043 roku każda kolejna astronomiczna wiosna będzie się zaczynać 20 marca. Od 2044 roku będzie następowała 19 lub 20 marca. Z kalendarzową - 21 marca - pokryje się ponownie dopiero w 2102 roku.

W tekście wykorzystano dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska