Dziś Popielec

fot. Archiwum
Środa popielcowa w opolskiej katedrze.
Środa popielcowa w opolskiej katedrze. fot. Archiwum
Środa popielcowa rozpoczyna trwający sześć tygodni okres wielkiego postu. W tym dniu podczas mszy św. głowy wiernych posypuje się popiołem na znak żalu za grzechy, pokuty i gotowości do nawrócenia.

Do przemiany życia wzywa wypowiadana przy posypaniu głów formuła: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Przypomina ona, że przez cały okres wielkiego postu Kościół zachęca do pełnienia dzieł miłosierdzia, jałmużny i wzmożonej modlitwy.

Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W roku 1091 papież Urban II wprowadził rytuał posypywania nim jako obowiązujący wiernych w całym Kościele. Popiół uzyskuje się z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

W środę Popielcową chrześcijan obowiązuje ścisły post jakościowy (od pokarmów mięsnych) i ilościowy (trzy posłki, z czego jeden do syta). W dawnej Polsce potrawą postną spożywaną w tym dniu zarówno na królewskim dworze, jak i w chłopskich chatach był żur.

Według tradycji o północy z wtorku na środę popielcową kończyły się śpiewy, tańce, picie wódki i inne karnawałowe uciechy. Zwyczajowo o północy skrzypek w karczmie na znak rozpoczęcia wielkiego postu zrywał strunę swego instrumentu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska