Dziś w nto obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Najbardziej w Polsce czczony obraz Matki Bożej - według pobożnej legendy - miał namalować św. Łukasz na deskach stołu Świętej Rodziny z Nazaretu.

Historycy sztuki przez całe stulecia nie byli zgodni, kiedy i gdzie w rzeczywistości namalowano wizerunek Czarnej Madonny. Datowano go od VII wieku po XIV. Dziś za najbardziej prawdopodobną uchodzi hipoteza, iż powstał on w kręgu malarstwa bizantyjskiego w XIII stuleciu. Paulinom częstochowskim ofiarował go Władysław Opolczyk, fundator jasnogórskiego klasztoru.

Obrona Jasnej Góry w czasie szwedzkiego potopu i towarzysząca jej duchowa przemiana społeczeństwa przyczyniła się do ogłoszenia Matki Bożej Królową Polski przez króla Jana Kazimierza. Trzysta lat później kardynał Stefan Wyszyński podczas uwięzienia przez władze komunistyczne napisał Jasnogórskie Śluby Narodu, złożone uroczyście - pod jego nieobecność - 26 sierpnia 1956 roku przez milion wiernych.

W 1957 r. rozpoczęła się peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Bożej po Polsce. W latach 1957-1980 obraz (a w okresie jego "aresztowania" przez władze - puste ramy) odwiedził około 8 tysięcy parafii w całej Polsce.

Wielkim czcicielem Madonny z Jasnej Góry był Jan Paweł II, który sześć razy przybył z pielgrzymką do Jej obrazu. Co roku na Jasną Górę przyjeżdża lub przychodzi około 5 mln pielgrzymów z blisko 80 krajów świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska