Dziś w nto obrazek św. Jadwigi Śląskiej, patronki polsko-niemieckiego pojednania

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Jadwigę Śląską przedstawia się zwykle z budynkiem kościoła w dłoniach (tak pokazuje ją także nasz obrazek), była bowiem - wraz z mężem, Henrykiem Brodatym, fundatorką kilku kościołów i klasztorów.

Urodzona na zamku Andechs w Bawarii, w klasztorze benedyktynek w Kitzingen uczyła się łaciny, haftowania i pielęgnowania chorych. Na Śląsk, do Wrocławia przybyła w roku 1190 jako 12-letnia dziewczyna, przeznaczona na żonę dla piastowskiego księcia Henryka Brodatego.

Z pochodzenia Niemka, nauczyła się biegle języka polskiego i chętnie się nim posługiwała. Aktywnie włączała się w życie publiczne, m.in. łagodząc konflikt męża, Henryka Brodatego z Konradem Mazowieckim.

Matka siedmiorga dzieci (czworo zmarło przedwcześnie, syn Henryk Pobożny zginął w bitwie pod Legnicą) uchodziła za opiekunkę i matkę swoich poddanych - troszczyła się o chorych i ubogich, nie pozwalała krzywdzić chłopów.

Ostatnie 28 lat przeżyła w czystości, składając, za zgodą męża, stosowne ślubowanie. Po śmierci Henryka Brodatego zamknęła się w klasztorze w Trzebnicy, gdzie prowadziła życie mniszki.
Zmarła w tymże opactwie w roku 1243. Niedługo po śmierci do jej grobu zaczęły ciągnąć pielgrzymki. Jadwigę kanonizował papież Klemens IV w Viterbo w roku 1267.

Jest patronką Śląska i pojednania polsko-niemieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska