Dziś Wielki Czwartek - pamiątka ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa [wideo]

Paweł Staufferf
Mszy św. Krzyżma przewodniczył przed południem w katedrze biskup Andrzej Czaja.
Mszy św. Krzyżma przewodniczył przed południem w katedrze biskup Andrzej Czaja. Paweł Staufferf
Biskup opolski wezwał w katedrze kapłanów do rzetelnej pracy nad sobą.

Mszy św. Krzyżma przewodniczył przed południem w katedrze biskup Andrzej Czaja. W jej trakcie poświęcił olej chorych używany podczas sakramentu namaszczenia chorych oraz krzyżmo.

Ta mieszanina oliwy z balsamem symbolizuje Chrystusa, w którym bóstwo złączone jest z człowieczeństwem. Krzyżma używa się przy sprawowaniu sakramentów chrztu, bierzmowania i kapłaństwa.

Do katedry przyjechali księża z całej diecezji, by wobec biskupa odnowić przyrzeczenia złożone w czasie święceń.

Ordynariusz opolski wezwał ich do rzetelnej pracy nad sobą, zwłaszcza do walki z przejawami grzechu w codziennym życiu.

- Jeśli będziemy żyć bardziej światem wirtualnym, w komputerze i serialach, nie będziemy w stanie żyć życiem swoich wiernych - mówił bp Czaja. - Nie dajmy się duchowi świata. Weźmy się do pracy nad sobą, a jej początkiem niech będzie modlitwa, kontemplacja oblicza Chrystusa.

Po raz pierwszy Mszę św. Krzyżma odprawił także w Rzymie papież Franciszek. Zaznaczył, że kapłani muszą wychodzić tam, gdzie jest "cierpienie, rozlew krwi, ślepota, która chce widzieć, gdzie są więźniowie tak wielu złych panów". Przestrzegł przed zamykaniem się w sobie. Bowiem "ten, kto nie wychodzi z siebie, zamiast być pośrednikiem, staje się stopniowo najemnikiem i zarządcą(...) Jego zdaniem właśnie stąd pochodzi niezadowolenie niektórych księży, którzy w końcu stają się smutni, "zamieniają się w pewien rodzaj kolekcjonerów antyków albo nowinek, zamiast być pasterzami «pachnącymi jak owce», pasterzami pośród swojej trzody i rybakami ludzi.

Wieczorem we wszystkich parafiach odprawiona zostanie Msza św. Wieczerzy Pańskiej upamiętniająca szczególnie ustanowienie przez Chrystusa w Wielki Czwartek sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

Na jej zakończenie Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tzw. Ciemnicy, czyli kaplicy oddalonej od ołtarza. Jest to nawiązanie do pojmania i uwięzienia Chrystusa w wieczór Wielkiego Czwartku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska