Dzisiaj biskup opolski zawierzy 
stolicę regionu Matce Bożej

Krzysztof Ogiolda
Fot. Archiwum parafii na „Chabrach”
Uroczysta msza św. - na którą zaproszeni są wszyscy opolanie - rozpocznie się w katedrze o 16.30.

Chcemy w sobotę, 24 czerwca uroczyście zawierzyć Matce Najświętszej nasze miasto – mówi bp Andrzej Czaja.
- Od wieków Matka Boża Opolska szczególnej czci tu doznaje. Chcemy odpowiedzieć na to, co Ona nam mówi: Weź mojego Syna w swoje życie, On ma dla Ciebie błogosławieństwo i Ewangelię, czyli słowo na życie. Matka Boża jest w Opolu pierwszą ewangelizatorką. Ona też oręduje za nami u Boga. Jej piękno duchowe sprawia, że chcemy jej zawierzyć losy miasta. Tym bardziej, że jak mówił św. Bernard z Clairvaux, jeszcze nie słyszano, by ktoś Jej pomocy wzywając, miał być od Niej opuszczony. Przed nami bardzo podniosły moment - dodaje ksiądz biskup.

Jestem przekonany – pisał w odezwie do mieszkańców Opola biskup ordynariusz - że akt ten pięknie zaowocuje w naszych sercach, rodzinach, parafiach, w naszym życiu duchowym, zawodowym i społecznym. Prawdziwe i błogosławione owoce będą jednak zależały od naszego zaangażowania, stanu łaski uświęcającej i pragnienia zawierzenia siebie Matce Najświętszej oraz troski o to, aby wziąć z miłością Jej Syna w swoje życie, przyjąć Go żarliwie w Komunii Świętej jako Pana, Króla i Zbawiciela - na nowo i na zawsze!

- Do udziału w tej uroczystości bardzo serdecznie zapraszam - dodaje bp Andrzej Czaja - wszystkich mieszkańców Opola: dzieci, młodzież i dorosłych wiernych. Apeluję też do branż zawodowych, by swoich przedstawicieli na to wydarzenie wysłały. Niech każdy poczuje się zaproszony. Także wtedy, gdy przeżywa kryzys wiary i potrzeby takiego aktu do końca nie czuje. Proszę, niech przyjdzie chociaż dla uczczenia 800 lat Opola. Zapewniam, że pokrzepienie wszyscy znajdziecie. Niech to będzie okazja do otwarcia serca.

- Dar zawierzenia Opola Matce Bożej wpisuje się w katolicką pobożność – dodaje ks. dr Waldemar Klinger, proboszcz katedry. - By przypomnieć słynne śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który obrał Ją na Królową Polski. W 1984 roku Jan Paweł II zawierzył Matce Bożej Fatimskiej – na jej życzenie wyrażone w czasie objawień – cały świat. Zawierzenie ma nam wszystkim na nowo uświadomić, że w ciągu 800 lat od lokacji miasta Opole było kształtowane przez wiarę chrześcijańską. To jest swoista chrześcijańska pieczęć, która przypomina o rodowodzie naszej historii. Procesja z kopią obrazu opolskiej Madonny jest znakiem chrześcijańskiej tradycji miasta.

- Zawierzenie miasta i jego mieszkańców powinno nam przypominać, że Matka Boska Opolska jest tutaj od dawna czczona jako patronka Opola. Ten akt w sposób szczególny to potwierdza – przypomina ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego.

Po mszy św. wszyscy zaproszeni na ciasto

O 16.00 w sobotę z kościoła „na górce” ruszy w stronę katedry procesja. Będzie w niej niesiona kopia obrazu Matki Bożej Opolskiej, która od 2 lutego odwiedzała co tydzień kolejne parafie dwóch opolskich dekanatów. Następnie zostanie ona ustawiona przed katedrą, tak, by wierni w katedrze i na placu mieli przed oczyma wizerunek Matki Bożej.

- Spoglądając na Jej Oblicze, odmówimy akt zawierzenia. Naszym Magnificat - śpiewanym wraz z Maryją Bogu za wielkie rzeczy, które Pan Bóg zdziałał i których stale dokonuje w naszym życiu - będzie uroczysta liturgia – podsumowuje biskup Andrzej Czaja.

Ta pontyfikalna msza św. rozpocznie się w katedrze o 16.30. Po mszy św. na placu katedralnym oraz w ogrodzie domu biskupiego dla wszystkich uczestników tej Eucharystii spotkanie przy kawie i kołoczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska