Dzisiaj Dzień Zaduszny [wideo]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Tradycja wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych sięga X wieku.

Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych nazywane w polskiej tradycji Dniem Zadusznym albo Zaduszkami wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon w 998 r. i zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Zwyczaj rozprzestrzenił się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii, w XII wieku także w Polsce. Od XIII stulecia stał się powszechny w całym Kościele.

W Dzień Zaduszny każdy ksiądz ma prawo odprawić trzy msze święte za zmarłych. Zwyczaj ten rozpoczął się w XV w. u dominikanów w Walencji i początkowo dotyczył tylko Hiszpanii. W 1915 r. w czasie I wojny światowej, papież Benedykt XV rozciągnął tę możliwość na cały Kościół.

Zobacz: Wybitni Opolanie. Wspominamy tych, którzy odeszli [zdjęcia]

W tym dniu wspomina się dusze pozostające w czyśćcu i modli za nie. Prawdę o istnieniu czyśćca ogłoszono jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 r. i na XXV sesji Soboru Trydenckiego (1545-1563) w dekrecie o czyśćcu. Sobór Trydencki orzekł także, że duszom w czyśćcu możemy przez modlitwę pomagać.

Ci zmarli, którzy po śmierci doświadczają czyśćca są już bezpieczni, bo znaleźli się w Bożych rękach. Mogą być pewni zbawienia, na którego pełnię muszą się jeszcze przygotować. Czyściec jest więc "przedsionkiem nieba".

W Zaduszki odwiedza się także cmentarze, groby zmarłych z rodziny. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.

Zobacz: Mazowiecki, Glemp, Mrożek. Odeszli w 2013 roku [wideo]

Dawniej zwyczaj zakazywał tego dnia wykonywania niektórych czynności, aby nie skaleczyć, nie rozgnieść czy w inny sposób nie znieważyć odwiedzającej dom duszy. Zakazane było: klepanie masła,deptanie kapusty, maglowanie, przędzenie i tkanie, cięcie sieczki, wylewanie pomyj i spluwanie.

Współcześnie w Zaduszki organizuje się m.in. zaduszkowe koncerty, wystawy i spektakle, poświęcone zmarłym artystom, wydaje okolicznościowe czasopisma i książki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska