Dzisiaj rocznica katastrofy w Czarnobylu. Fotograf z Kluczborka nagrał film [wideo]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak wygląda dzisiaj elektrownia atomowa w Czarnobylu.
Tak wygląda dzisiaj elektrownia atomowa w Czarnobylu. Maciej Knapa
Dzisiaj przypada 31. rocznica wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu, w wyniku której doszło do skażenia promieniotwórczego również na Opolszczyźnie. Fotografik z Kluczborka pojechał na miejsce, zrobił zdjęcia i nagrał film.

26 kwietnia 1986 roku w wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie.

- Dopiero 27 kwietnia ogłoszono ewakuację 50 tysięcy mieszkańców miasta - przypomina Maciej Knapa, fotograf z Kluczborka. Władze ZSRR początkowo zataiły katastrofę sądząc, że jej skutki da się zatuszować. Świat dowiedział się o skażeniu, dopiero kiedy wykryły je urządzenia w Szwecji i innych krajach. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ ogromny obszar na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie.

Tak wygląda dzisiaj Czarnobyl i opuszczone miasto Prypeć. Do katastrofy reaktora w elektrowni atomowej doszło tam w 1986 roku.

Podróżnicy z Kluczborka sprawdzili, jak wygląda zamknięta st...

Dzisiaj strefa blisko 5000 km² wokół elektrowni do dziś jest zamknięta (jest to tzw. Zona),

- Przez trzydzieści jeden lat miasto zostało doszczętnie splądrowane. Zniknęły nawet silnie napromieniowane rzeczy - mówi Maciej Knapa. - Podczas kilkugodzinnego pobytu w Zonie zrobiłem zdjęcia i wideo. Może w jakimś stopniu udało mi się oddać klimat tego przejmującego i tajemniczego miejsca.

Muzykę do filmu napisał specjalnie Maciej Żolinas.

Z Kluczborka do Czarnobyla wybrała się 6-osobowa grupa. Tworzyli ją: Tomasz Michalak, Maciej Knapa, Sławomir Rawski, Łukasz Rawski, Robert Czosnowicz oraz Rafał Kurpet.

Podróżnicy zwiedzili zamkniętą elektrownię atomową z olbrzymim betonowym sarkofagiem nad reaktorem, który uległ awarii w 1986 roku.

Spacerowali także po Prypeci, kiedyś 50-tysięcznym miastem, które zostało ewakuowane po wybuchu reaktora w elektrowni jądrowej i dzisiaj nazywane jest Miastem Widmo.

Mimo nowego sarkofagu w formie olbrzymiej stalowej kopuł nad feralnym reaktorem nr 4, w Prypeci ciągle są miejsca, gdzie promieniowanie jest bardzo wysokie.

- Jeden z większych opadów radioaktywnych spadł między Bąkowem a Starym Olesnem i wąskim językiem skierował się na południe województwa - napisał internauta Michał.

Zobacz, jak w 2016 r. przykryto reaktor nr 4 w Czarnobylu nowym, olbrzymim sarkofagiem:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska