Dzisiaj Wielki Piątek

fot. archiwum/Sławomir Mielnik
Wielki Piątek - dzień śmierci Chrystusa na Krzyżu - jest jedynym dniem w roku kościelnym w którym nie odprawia się mszy świętej.
Dzisiaj Wielki Piątek

Jest to także w Kościele katolickim dzień postu ilościowego (trzy posiłki, w tym jeden do syta) i jakościowego (nie je się tego dnia pokarmów mięsnych).

Wielki Piątek jest dla chrześcijan dniem modlitwy i zadumy. Na znak żałoby nie dzwonią dzwony i nie grają organy. Podczas liturgii zamiast dzwonków używa się kołatek. W kościołach odprawia się w tym dniu nabożeństwo drogi krzyżowej, a wieczorem ceremonie wielkopiątkowe. Składają się na nie: liturgia słowa, w której czyta się m.in. opis Męki Pańskiej, adoracja krzyża - wierni klękają przed nim i całują ze czcią oraz komunia święta.
Po komunii św. Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej welonem przenosi się w procesji do Bożego Grobu.

Zwyczaj budowania Bożych Grobów zawdzięczamy biskupowi Augsburga, Ulrykowi, który w drugiej połowie X wieku przenosił w Wielki Piątek konsekrowaną hostię do miejscowego kościoła św. Ambrożego, tam składał ją na ołtarzu i przykrywał kamieniem. W niedzielę Wielkiej Nocy zanosił ją w procesji z powrotem do parafialnego kościoła św. Jana.

Od XI wieku zwyczaj budowania Bożego Grobu pojawił się także we Francji, Włoszech, Austrii i w Czechach. W Polsce od XV wieku przenoszono do Bożego Grobu Najświętszy Sakrament i krzyż. Sto lat później utrwalił się obowiązujący do dziś zwyczaj przechowywania w Bożym Grobie monstrancji zasłoniętej welonem. Wtedy utrwalił się też zwyczaj modlitewnego czuwania w Bożym Grobie i zaciągania przy nim symbolicznych wart przez różne grupy społeczne i zawodowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska