Dżudo. Błach i Tworzydło wdarli się na podium mistrzostw Polski

Maciej Tworzydło i Tomasz Szczepaniak podczas dekoracji medalistów.
Sześcioosobowa grupa zawodników z Opola wystartowała w Katowicach na mistrzostwa Polski seniorów. Mamy dwa brązowe medale.

Do strefy medalowej „przebiła” się Dominika Błach z Gwardii Opole. W kategorii do 63 kg w pierwszej walce pokonała ona 1:0 Vanessę Machnicką (Akademia Judo Poznań) i od razu awansowała do ćwierćfinału, w którym trafiła na opolankę w barwach AZS-u Wrocław Agatę Ozdobę. Wychowanka AZS-u Opole wygrała z Błach pewnie 10:0, a następnie wywalczyła po raz trzeci z rzędu tytuł mistrzowski. Tak jak w dwóch poprzednich finałach pokonała Karolinę Tałach (Wybrzeże Gdańsk).

Tymczasem Błach stanęła do pojedynku o 3 miejsce, w którym pokonała Katarzynę Kaszę (AZS Warszawa) i tym samym wywalczyła brązowy krążek. Na najniższym stopniu podium stanął także Maciej Tworzydło z KŚJ AZS Opole. W półfinale kategorii do 90 kg Tworzydłę pokonał Piotr Kuczera (Kejza Rybnik), który w końcowym rozrachunku okazał się triumfatorem, a dżudoka z Opola stoczył z nim zacięty bój. W repasażu Tworzydło zwyciężył z kolei z Igorem Dzierżanowskim (AON Warszawa) i zapewnił sobie brąz.

Drugi z akademików w tej wadze Tomasz Szczepaniak (AZS) także walczył o finał, ale i on nie sprostał swojemu rywalowi, którym był Patryk Ciechomski (AZS Katowice). W przeciwieństwie do klubowego kolegi Szczepaniak nie zdołał jednak sięgnąć po brąz, przegrywając walkę o ten medal z Jakubem Ozimkiem (AZS Warszawa). Tym samym zajął 5. lokatę.

Na matach w Katowicach zaprezentowało się jeszcze troje dżudoków z Opola. Jan Stolarek (AZS) w kategorii do 66 kg w pierwszej walce przegrał nieznacznie z późniejszym wicemistrzem kraju Arkadiuszem Markiewiczem (Gwardia Wrocław), ale przeciwnik „pociągnął” go do repasaży. W swojej drugiej walce na tym etapie nie sprostał jednak Szymonowi Jasińskiemu (Galeon Gdynia) i zajął 7. miejsce.

W tej samej wadze akademik Bartosz Dobranowski, przegrał w ćwierćfinale z Jakubem Zięciem (AZS Warszawa), a w pierwszej rundzie repasaży z Aleksandrem Betą (Gwardia Łódź). Obaj rywale zdobyli brązowe medale. Wreszcie Marta Gęsikowska (Gwardia) odpadła już po inauguracyjnym występie w kat. do 63 kg.