Dżudo. Młodzież walczyła o mistrzostwo Opola

Podczas turnieju w sumie odbyło się 581 walk, a startowało 397 osób z 24 klubów z całego kraju. Sławomir Jakubowski
Prawie 400 uczestników stanęło na starcie 4. edycji otwartych mistrzostw Opola w trzech młodzieżowych kategoriach wiekowych.

To rekordowa obsada tych zawodów, które organizowały dwa kluby z Opola: Okay oraz niedawno powstały Mizu­ka. Odbywały się one w hali szkoły podstawowej nr 29 przy ul. Szarych Szeregów. Rywalizowano na pięciu matach w trzech kategoriach wiekowych (do lat 11, 13 i 15 z podziałem na kategorie wagowe).

- Już samo to zestawienie statystyczne pokazuje jak duże to było przedsięwzięcie - mówi wiceprezes klubu Mizuka Tomasz Hryniewicz. - Fizycznie praktycznie nie było możliwości na jednej hali, żeby uczestników było znacznie więcej. Do startujących trzeba bowiem doliczyć trenerów czy rodziców. O poziomie organizacyjnym i sportowym nie wypada mówić, ale przyjechali do nas przedstawiciele czołowych polskich klubów w kategoriach młodzieżowych, więc to w pewien sposób świadczy o turnieju. Marzy mi się, żeby kolejna edycja za rok zgromadziła więcej uczestników, ale wtedy zawody musiałyby zostać rozegrane na dwóch halach.

Mizuka wystawiła do walk 57 uczestników, którzy wywalczyli 19 medali. Złote zdobyli w swoich kategoriach wagowych: Zofia Woszek, Dawid Turski (oboje do 11 lat), Adam Hryniewicz (13 lat) i Andrzej Radzik (15 lat). Srebrne medale wywalczyli: Monika Gonsior (11 lat), Bartosz Gru­chalski, Maciej Kocik (obaj 13 lat) oraz Emilia Gonsior, Daniel Górka, Kacper Leśków i Karol Nowicki (wszyscy 15 lat). Brązowe krążki zdobyli natomiast: Marta Grzyb, Wojciech Murzyński, Mateusz Pankowski (wszyscy 11 lat), Zuzanna Klak, Gracjan Luba­siński, Patryk Starypan (wszyscy 13 lat) oraz Jakub Dubi­kow­ski i Jakub Ziółkowski (15 lat). W klasyfikacji medalowej Mizu­ka zajęła 3. miejsce.

Po jednym medalu każdego koloru zdobyły też 13-latki z UKS-u Gogolin: Marcelina Worotniak (złoto), Maja Prorok (srebro) i Marta Dzięgielewska (brąz). Taki sam dorobek miały również 15-latki z Gwardii Opole: Agnieszka Brachman (złoto), Wiktoria Pawlak (srebro) i Wiktoria Kawecka (brąz).