Dżudo. Młodzież z Opola pokazała klasę

W kategorii do 66 kg wystąpiło 42 dżudoków, a równych sobie nie miał Jakub Pankowski (drugi z lewej) z KJ AZS Opole. Klubowe
Zawodnicy i zawodniczki trzech klubów ze stolicy regionu skutecznie walczyli podczas zawodów Pucharu Polski w trzech kategoriach wiekowych.

W najstarszych rocznikach (juniorów) jedyną zawodniczką, która przebiła się do „ósemki” była Marta Gęsikowska (Gwardia Opole). Przegrała w półfinale kat. do 63 kg z Aleksandrą Butlewską (Wybrzeże Gdańsk), a w repasażu o 3. miejsce z Katarzyną Kaszą (AZS Warszawa) i zajęła 5. pozycję.

W zawodach w Suchym Lasie koło Poznania w stawce młodzików w najcięższej wadze powyżej 81 kg skutecznie rywalizował Andrzej Radzik (UKS Okay Opole). W grupie pokonał trzech rywali, a następnie zwyciężył z Miłoszem Kłosem (UKS 3 Piła) i w starciu o końcowy triumf z Bartłomiejem Mormanem (Safari Warszawa).

Osiem zawodniczek rywalizowało też w kat. do 70 kg, a Emilia Gonsior (UKS Okay Opole) przegrała dopiero w finale. W fazie grupowej rozstrzygnęła na swoją korzyć dwie walki, a jedną przegrała, ale jako najlepsza awansowała do kolejnej fazy. W półfinale pokonała Aleksandrę Turek (Judo Kraków), aby w walce o 1. miejsce przegrać z Jagodą Żydek (Dwójka Rydułtowy). Wreszcie w wadze do 57 kg brąz przypadł Amelii Konfisz (KJ AZS Opole). W półfinale lepsza okazała się Agata Pontek (AZS Warszawa), ale w walce o 3. miejsce Konfisz pokonała Ninę Woźnicką (KJ Halinów).

Juniorzy młodsi z KJ AZS Opole okazali się najlepsi w klasyfikacji medalowej i punktowej. Złożyły się na to trzy krążki. W kat. do 66 kg (42 dżudoków) równych sobie nie miał Jakub Pankowski. Wygrał pięć walk w tym najważniejszą finałową z Dymitrijem Janczylikiem (Gryf Słupsk). W grupie powyżej 91 kg na najwyższym stopniu podium stanął Adam Kućmierz. W drodze do złota stoczył cztery zwycięskie walki, wieńcząc dzieło pokonaniem Wojciecha Korydalika (Śląsk Wrocław).

W kat. do 73 kg walczyło dwóch akademików, a lepiej spisał się Mateusz Kozłowski. Cztery wygrane walki dały mu finał, w którym lepszy okazał się Adam Stodolski (Leśnik Kaczory) i Kozłowski zajął 2. lokatę. Jego klubowy kolega Daniel Lubicki w ćwierćfinale musiał uznać wyższość Krystiana Perchuna (Tatami Strzegom), a zmaganiach o brąz Arkadiusza Drąga (Śląsk Wrocław).

Blisko powodzenia była Alicja Myśliwiec (do 52 kg). W trzeciej rundzie nie dała rady późniejszej zwyciężczyni Agacie Pałce (Olimp Nowa Sól), a w finale repasaży Aleksandrze Kaweckiej (Juvenia Wrocław).