Dżudo. Opolanie podbili Europę

Klubowe
W walce finałowej Maciej Tworzydło (w niebieskim stroju) wygrał przez waza-ari ze Słowakiem Arpadem Szakacsem. Klubowe
Maciej Tworzydło z AZS-u Opole wygrał w Bratysławie w Pucharze Europy seniorów. Jego kolega klubowy, junior Tomasz Szczepaniak, był piąty. Wychowanka AZS-u Agata Ozdoba zajęła trzecie miejsce.

Zawody z cyklu Pucharu Europy po raz pierwszy zostały rozegrane na Słowacji. Polska, która wystawiła 21-osobową grupę, była jedną z 20 startujących reprezentacji.

W naszej kadrze znalazło się troje wychowanków AZS-u Opole: seniorka Agata Ozdoba w kategorii do 70 kg, młodzieżowiec Maciej Tworzydło w wadze do 90 kg i junior Tomasz Szczepaniak, walczący w kategorii do 81 kg.

"Czarnym koniem" polskiej drużyny okazał się Maciej Tworzydło. Podopieczny Edwarda Faciejewa, który jest jeszcze młodzieżowcem (do lat 23), zanotował na Słowacji komplet zwycięstw.

- Maciek wreszcie pozwolił “się okiełznać" i bardzo mocno przepracował okres letni - uważa trener Faciejew. - Na wakacjach harował i start w Bratysławie jest jednym z efektów.

Tworzydło okazał się bezkonkurencyjny w kat. do 90 kg, a w drodze do finału pokonał przez waza-ari Maxa Kafkę ze Stanów Zjednoczonych i Belga Thorgala Ausperta oraz przez ippon Brytyjczyka Theo Spalding-Mcintosha. Z kompletem zwycięstw wyszedł ze swojej “ćwiartki", a w półfinale - również przed czasem - wygrał z Czechem Markiem Lojkaskiem. W finale nasz zawodnik zwyciężył przez waza-ari Słowaka Arpada Szakacsa.

Tuż za podium (5. miejsce) uplasował się nasz czołowy junior Tomasz Szczepaniak, dla którego start był ostatnim szlifem formy przed mistrzostwami Europy juniorów.

- Startem z Bratysławie trochę zaryzykowaliśmy, bowiem za dwa tygodnie Tomek zacznie zmagania w mistrzostwach Starego Kontynentu - wyjaśnia trener Faciejew. - Obawiałem się o zdrowie zawodnika, bowiem w starciu z seniorami łatwiej o kontuzje. Jednak z drugiej strony walki z seniorami dają większą korzyść szkoleniową. Tomek został poddany ciężkiej próbie, bo stoczył aż sześć walk i generalnie wyszedł z tego obronna ręką. Wierzę, że to zaprocentuje w Sarajewie, gdzie odbędą się mistrzostwa Europy juniorów.

Walczący w kat. do 81 kg Szczepaniak pewnie wygrał dwa pierwsze starcia z Czechem Indrichem Turkiem (waza-ari) i Słowakiem Jergusem Mrazem (ippon). W ćwierćfinale przegrał przez ippon z Maxem Muensterbergerem, ale dobra postawa Niemca w kolejnych rundach pozwoliła Szczepaniakowi walczyć w repasażach.

Opolanin pokonał dwóch Francuzów: Fabiena Hilla i Benoita Collina, jednak w pojedynku o brązowy medal uległ Słowakowi Matusowi Milichovskiemu.

- Rywal szybko zrobił akcję na waza-ari i potem się tylko bronił - relacjonuje trener Faciejew. - Tomek starał się odrobić straty, Słowak otrzymał dwie kary za brak aktywności, ale utrzymał przewagę do końca walki.

Na najniższym stopniu podium w Bratysławie stanęła Agata Ozdoba w kat. do 70 kg. Wychowanka opolskiego AZS-u obecnie studiuje we Wrocławiu i po 17 latach zmieniła barwy klubowe - na AZS Wrocław.

W Bratysławie przegrała w pierwszej walce przez yuko z Niemką Sheeną Zander. Jednak wykorzystała szansę w repasażach, wygrywając kolejno z Węgierką Ibolyą Siroki, Niemką Melanie Gerber i w walce o brąz z Austriaczką Kathariną Lechner.

Poza opolanami medale dla reprezentacji Polski zdobyli też: Kamil Grabowski, który wygrał kategorię +100kg oraz Karolina Pieńkowska, zajmując 3. miejsce w kat. 52 kg. W klasyfikacji zespołowej Polska zajęła 4. miejsce (w gronie mężczyzn wygrała klasyfikację zespołową).