Dżudo. Pierwszy start młodych opolan na medal

Jakub Pankowski zajął 3. miejsce w kategorii do 60 kg.
Jakub Pankowski zajął 3. miejsce w kategorii do 60 kg. Klubowe
Podczas Pucharu Polski juniorów w Sochaczewie grupa zawodników z Opole zdobyła trzy brązowe medale oraz dwa punktowane 7. miejsca.

Na najniższym stopniu podium stanęła dwójka reprezentantów Klubu Judo AZS Opole: Weronika Krawczyk w kategorii do 52 kg (bilans walk 2-2) oraz Jakub Pankowski w kategorii do 60 kg (3-1), a także Marta Gęsikowska z Gwardii Opole w wadze 63 kg, z bilansem walk 3-1.

Krawczyk w związku ze skromną obsadę rywalizowała na początek w grupie. W niej przegrała z Aleksandrą Kaletą (Judo Wolbrom), a następnie pokonała Wiktorię Niemiec (Wojownik Skierniewice) i Klaudię Wróblewską (Start Radom). W efekcie awansowała do półfinału, w którym nie sprostała Klaudii Cieślik (Judo Wolbrom) i zajęła 3. lokatę. Z kolei Pankowski wygrał na początek walk systemem pucharowym z Dominikiem Królem (Judo Wolbrom), a następnie z Adamem Rudnickim (Judo Toruń), aby w walce o półfinał uznać wyższość późniejszego triumfatora Dominika Grzywacza (Koka Jastrzębie-Zdrój). Akademik dostał jednak drugą szansę w repasażach i po zwycięstwie nad Ukraińcem Pavlo Biloganem zapewnił sobie brąz.

Wreszcie Gęsikowska w fazie grupowej uporała się ze wszystkimi rywalkami, pokonując: Martę Aniszewską (UKJ 225 Warszawa), Agatę Szafran (Akademia Judo Poznań) i Annę Kaletę (Judo Wolbrom). W walce o finał lepsza okazała się jednak Katarzyna Kasza (AZS Warszawa).

Po dwóch porażkach na 7. miejscu sklasyfikowano ostatecznie Jana Jesionka (do 66 kg) oraz Stanisława Jesionka (do 66 kg) - obaj AZS.

- Był to pierwszy start dla naszych zawodników po okresie ciężkich wakacyjnych obozów - powiedziała Anna Chodakowska z AZS-u. - Zawodnicy jeszcze nie zdążyli zregenerować sił, ale start był potrzebny. Najlepiej z ekipy spisał się Jakub Pankowski, który jako junior młodszy minimalnie przegrał tylko jedną walkę ze starszym i doświadczonym zawodnikiem z Jastrzębia. W zawodach nie startował przygotowujący się do mistrzostw Europy w Maladze Jan Stolarek.