Dżudo. Studenci z Opola zdobyli cztery medale indywidualnie

Tomasz Szczepaniak wygrał w kategorii do 90 kg.
Tomasz Szczepaniak wygrał w kategorii do 90 kg. Sławomir Jakubowski
W Bytomiu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski, a na turniej z dużymi aspiracjami pojechała reprezentacja opolskiej politechniki.

Mężczyźni, którzy w ubiegłym roku zajęli 10. miejsce drużynowo, w tym mieli bić się o medal i było bardzo blisko.

Start rozpoczął się od 5. miejsca Kamila Niedzieli w wadze do 100 kg. Miał jednak czego żałować, gdyż w walce o brąz prowadził na punkty i przegrał w ostatnich sekundach. Na pocieszenie zdobył srebro w typie uczelni technicznych.

Opolanie najbardziej liczyli jednak na krążki w kategorii do 90 kg. W niej wystartowało trzech naszych dżudoków, a wśród nich Tomasz Szczepaniak, który nie zdecydował się na zbijanie wagi, aby “bić się" w swojej normalnej wadze 81 kg. Nasi zawodnicy przez turniej “szli" jak burza.

Najtrudniejszych rywali miał Szczepaniak, który eliminował Igora Dzierżanowskiego i Patryka Kuszę, aby w finale pokonać swojego klubowego kolegę z AZS-u Opole - Macieja Tworzydło (Uniwersytet Opolski).

Ten drugi w drodze do finału pokonał zawodników Politechniki Opolskiej Macieja Knapika i Aleksandra Gali. Knapik ostatecznie skończył zmagania na 3. miejscu, a Gali na 5. Nasi zawodnicy zajęli tym samym pierwsze trzy miejsca, a Tworzydło wygrał wśród studentów uniwersytetów.
W Bytomiu politechnikę reprezentowali także Krystian Jurowski i Michał Jokiel. Pecha miał Jurowski, który w swojej drugiej walce mimo prowadzenia przegrał na dwie sekundy przed jej końcem.

- W klasyfikacji generalnej Politechnika Opolska zajęła czwarte miejsce - mówi Tomasz Wróbel, prezes KJAZS Politechniki. - Miejsce bardzo wysokie, które dało też drugą lokatę wśród uczelni technicznych, ale do brązu i AZS-u Katowice zabrakło zaledwie pół punktu.

Wśród kobiet w kategorii 70 kg srebrny medal w klasyfikacji generalnej obroniła Elżbieta Bensz (Politechnika), a niewiele zabrakło do podium Natalii Znojek. W jej kategorii mieliśmy trzy dżudoczki. Znojek dość pechowo przegrała walkę o 3. miejsce i była piąta, siódma pozycja przypadła ostatecznie Natalii Wróbel, a swoją pierwszą walkę przegrała Ada Wasilewicz.

Wyniki naszych zawodniczek dały 5. miejsce w “generalce", czyli dwie pozycję gorzej niż przed rokiem. Akademiczki mogą być jednak zadowolone, gdyż ponownie zdobyły złoto w klasyfikacji uczelni technicznych.