Dżudo. Urszula Sadkowska wraca z Tokio bez medalu

Urszula Sadkowska (na biało).
Urszula Sadkowska (na biało). fot. Archiwum
Dwa zwycięstwa, dwie porażki i 7. miejsce. To bilans Urszuli Sadkowskiej w kat. plus 78 kg podczas mistrzostw świata w Tokio.

Zawodniczka Gwardii Opole zaczęła turniej w bardzo dobrym stylu. Najpierw przez ippon pokonała Amerykankę Toni Geiger, później w ten sam sposób uporała się z Vanessą Zambotti z Meksyku.

Niestety, w walce o półfinał podopieczna trenera Roberta Radlaka przegrała na punkty (waza-ari) z Kubanką Idalys Ortiz, brązową medalistką igrzysk olimpijskich w Pekinie i zeszłorocznych MŚ. Sadkowska zachowała szanse na brązowy medal, ale musiała walczyć o niego w repesażach.

Jej rywalką była dwumetrowa Chinka, Liu Huanyuan. Szanse naszej zawodniczki były spore, bowiem w tym sezonie obie zawodniczki walczyły ze sobą dwa razy. W zawodach World Masters w południowokoreańskim Suwonie brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw Europy okazała się lepsza, natomiast w Pucharze Świata w Tallinie górą była rywalka.

Wczoraj w Tokio też wygrała Azjatka. Zdobyła punkty za akcje na yuko i dwukrotnie waza-ari, co oznaczało koniec walki. Liu Huanyuan postarała się o sporą niespodziankę, bowiem w pierwszej walce pokonała liderkę światowego rankingi i rozstawioną z numerem 1 Słowenkę Lucije Polavder.

Mistrzynią świata w tej kategorii niespodziewanie została Japonka Mika Sugimoto. Reprezentantka gospodarzy w finale przed czasem pokonała Qian Qin z Chin. Brązowe medale zdobyły Japonka Maki Tsukada i Kubanka Ortiz.
Występ Sadkowskiej był najlepszym startem reprezentanta Polski podczas pierwszego dnia rywalizacji. Janusz Wojnarowicz w wadze +100 kg został sklasyfikowany na miejscach 9-16.

Natomiast Daria Pogorzelec (78 kg), Przemysław Matyjaszek (100) i Grzegorz Eitel (+100) przegrali swoje pierwsze walki i odpadli z rywalizacji. W niedzielę do walki przystąpi Tomasz Kowalski. Zawodnik AZS-u Opole rywalizować będzie w kategorii 66 kg. Natomiast na zakończenie MŚ, w poniedziałek, do walki o medale przystąpią zawodnicy w kategorii open. W stawce startujących jest Sadkowska.