Dżudo. W Opolu odbyły się mistrzostwa Europy weteranów

Mariusz Matkowski
Jolanta Brożyna (AZS Opole) była najlepsza w swojej kategorii wiekowej w wadze +78 kg. Mariusz Matkowski
To było niezwykłe przedsięwzięcie dla klubu TS Gwardia Opole, który był organizatorem zmagań w hali “Okrąglaka". W zawodach wystąpiło ponad 470 osób z 31 krajów.

- Mistrzostwa weteranów mają największą obsadę spośród wszystkich zawodów - mówi Tomasz Błach, prezes Gwardii. - Oprócz podziału na kategorie wagowe jest też rozdział na kategorie wiekowe. Startujących jest więc cała masa.

Organizatorzy mistrzostw dobrze sobie jednak poradzili i choć mieli wiele pracy, to mogą być z siebie zadowoleni.

Zadowolonym można być również z wyników reprezentantów Polski, a także przedstawicieli naszego regionu, którzy startowali w biało-czerwonych barwach.

Bardzo dobrze spisała się Jolanta Brożyna (AZS Opole), która zdobyła złoty medal w wadze +78 kg w swojej kategorii wiekowej. Na podium stanęła tez inna zawodniczka AZS-u Opole - Magdalena Olszewska, która w swojej kategorii wiekowej była trzecia w wadze do 63 kg.

Medal przypadł także Mirosławowi Drabikowi (Gwardia), należącemu do składu polskiego zespołu, który zajął 3. miejsce w rywalizacji drużynowej.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Rosja, która zdobyła 27 złotych medali. Drugie miejsce zajęli Niemcy (11 złotych medali), a licząca 45 osób reprezentacja Polski była trzecia. Jej dorobek to: 7 medali złotych, 6 srebrnych i 10 brązowych.

W mistrzostwach weteranów startują osoby, które mają przynajmniej 30 lat i od co najmniej dwóch lat nie startowały w zawodach rangi mistrzowskiej w wyczynowym dżudo. Ponadto trzeba mieć stopień 1 DAN oznaczający, że ma się odpowiedni poziom wtajemniczenia w tym sporcie.