ECO buduje pilotażową instalację dla opolskiego przedszkola

Tomasz Wróblewski
Przedszkole nr 33 w Opolu.
Przedszkole nr 33 w Opolu.
Trwa budowa pilotażowo – badawczej instalacji energetycznej w budynku Przedszkola Publicznego nr 33 „Karolinka” w Opolu. Wykonawcą instalacji jest Energetyka Cieplna Opolszczyzny, która w porozumieniu z miastem realizuje projekt badawczy mający na celu wskazanie optymalnego rozwiązania w zakresie zaopatrzenia w ciepło budynków z zapotrzebowaniem na moc na poziomie do 20 KW, a znajdujących się poza zasięgiem systemu ciepłowniczego.

- Chodzi o rozwiązanie ekologiczne oparte na odnawialnych źródłach energii - mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola. - Zdecydowaliśmy się umieścić taką instalację w przedszkolu, bo ochrona powietrza wokół najmłodszych mieszkańców naszego miasta ma szczególny wymiar.

- W budowanej instalacji wykorzystujemy kompilację układu fotowoltaicznego, pompy ciepła i kotła gazowego – mówi Paweł Krawczyk, członek zarządu ds. operacyjnych ECO. – Zależy nam na uzyskaniu optymalnych parametrów dostaw ciepła na potrzeby zarówno ogrzewania budynku, jak i dostawę ciepłej wody.

Koszty montażu i eksploatacji instalacji ponosi ECO. Jest to wydatek rzędu około 25 tys. złotych. Zgodnie z założeniami zastosowana kompilacja urządzeń pozwoli na spore oszczędności.

Energia, która nie zostanie wykorzystana na realizację potrzeb związanych z zaopatrzeniem w ciepło będzie wykorzystana do zasilania innych urządzeń korzystających z energii elektrycznej.

- Liczymy na to, że przeprowadzone badania pozwolą nam przygotować rozwiązanie techniczne pozwalające w 100% zaspokoić potrzeby małego budynku wraz ze wszystkimi jego instalacjami energetycznymi – dodaje Krawczyk. – Chcemy wykreować nowy, ekologiczny produkt, który zadowoli najbardziej wymagających klientów indywidualnych i pozwoli jego użytkownikom i ich sąsiadom cieszyć się czystym powietrzem.

Inżynierowie z ECO podkreślają, że choć najbardziej ekologicznym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania w miastach pozostaje ciepło systemowe, to z uwagi na zmieniające się trendy budownictwa mieszkaniowego instalacja może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych i małych kamienic wielorodzinnych, do których nie sięga tradycyjna sieć ciepłownicza.

Układ fotowoltaiczny i kocioł gazowy zostały już zamontowane, w połowie października montowana będzie pompa ciepła. Sterowniki i oprogramowanie instalacji to autorskie rozwiązanie inżynierów z ECO. Wyniki badań poznamy już wiosną 2019 roku. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi ECO deklaruje podjęcie dodatkowych działań związanych z pozyskaniem preferencyjnego finansowania instalacji dla przyszłych odbiorców ekologicznego ciepła.

GDZIE DIABEŁ NIE MOŻE. NOWY PROGRAM NTO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska