ECO inwestuje w kolejne układy kogeneracyjne, czyli do wytwarzania ciepła i prądu. Powstaną w czterech miastach w Polsce

Edyta Hanszke
brak
Należąca do grupy ECO, ECO Kogeneracja pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę kolejnych układów kogeneracyjnych. Po Malborku i Tarnobrzegu przyszedł czas na Żary, Żagań, Nową Sól i Jelenią Górę.

Rozwój układów kogeneracyjnych w dużym stopniu przyczynia się do poprawy jakości powietrza, ponieważ w jednym ekologicznym źródle produkowana jest zarówno energia cieplna jak i elektryczna.

- Zastosowanie nowych układów produkcyjnych pozwoli na lokalne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery, w tym m.in. pyłów emitowanych z węglowych kotłowni systemowych w zakresie od około 30% w okresie zimowym i aż do 100% w okresie letnim, co de facto oznacza po prostu wyłączenie kotłowni węglowych w tym czasie – mówi Mirosław Romanowicz, prezes zarządu ECO Kogeneracja.

– Uruchomienie układów kogeneracyjnych nie tylko wpłynie bezpośrednio na obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń, ale też podniesie bezpieczeństwo dostaw energii cieplnej - dodaje.

Osiągnięcie efektu ekologicznego poprzez budowę źródeł wysokosprawnej kogeneracji to główne założenie wsparcia finansowego udzielanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na tego typu inwestycje w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nowoczesne jednostki wytwórcze oparte będą na wysokosprawnych agregatach gazowych o łącznej mocy: w Jeleniej Górze 7,5 MW (ciepło) oraz 8,0 MW (energia elektryczna); w każdej z lokalizacji w województwie lubuskim 1,9 MW (ciepło) oraz 2,0 MW (energia elektryczna).

Całkowity koszt realizacji projektów wyniesie ponad 45 milionów złotych, z czego blisko połowa zostanie sfinansowana ze środków pochodzących z dotacji. Pozostałe koszty pokryje spółka ECO Kogeneracja, należąca do Grupy Kapitałowej ECO SA.

Grupę Kapitałową ECO SA tworzy 9 spółek, których wspólnym celem jest świadczenie usług energetycznych na terenie 10 województw kraju, w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne i 50-letnie doświadczenie w branży.

Opolska spółka ECO SA, której 53% akcji posiada gmina Opole, a właścicielem pozostałej części akcji jest niemiecki koncern E.ON, stanowi centrum kompetencyjne dla spółek zależnych Grupy Kapitałowej ECO, wśród których ECO Kogeneracja jest spółką specjalizującą się w budowie i eksploatacji układów wysokosprawnej kogeneracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska