MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Edukacja z wojskiem” – to też element wychowania patriotycznego. MEN i MON zapowiadają kolejną edycję współpracy wojska ze szkołami

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Minister edukacji podkreśliła znaczenie patriotyzmu i zapowiedziała kontynuację programu „Edukacja z wojskiem”, który łączy Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej, przynosząc uczniom wiedzę o bezpieczeństwie. Pilotaż, który obejmował ponad 3 tysiące szkół, trwał od 6 maja do 20 czerwca. Program ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych i praktycznych umiejętności reagowania w sytuacji zagrożenia.

Spis treści

Program „Edukacja z wojskiem” a kształtowanie postaw edukacyjnych

Program „Edukacja z wojskiem” jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Pilotaż programu, w którym wzięło udział ponad 3 tysiące szkół, odbył się od 6 maja do 20 czerwca. W ramach zajęć, żołnierze odwiedzali szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, przekazując uczniom wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.

Barbara Nowacka w sejmie
Minister Barbara Nowacka podkreśla, że patriotyzm to także umiejętność udzielania innym pomocy fot. Adam Jankowski

Minister edukacji odniosła się w sejmie do kwestii kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Nowacka przypomniała o wprowadzeniu przedmiotu edukacja obywatelska, który zastąpi HiT. Podkreśliła, że jednym z fundamentów polityki oświatowej państwa jest wychowanie patriotyczne.

– Oznacza to, że coraz więcej młodzieży będzie kształconych w ramach postaw patriotycznych, ale też nauczyciele będą poszerzali swoje kompetencje w zakresie kształcenia i edukowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu – zaznaczyła minister.

Kontynuacja programu i jego znaczenie

Minister edukacji podkreśliła również, że program „Edukacja z wojskiem” będzie kontynuowany.

– Patriotyzm to przecież nie jest wymachiwanie flagą i krzyczenie ‚Polska’, a realne działania, praca u podstaw, umiejętność pomocy sobie i drugiej osobie. Stąd miło mi też powiedzieć, że program ‚Edukacja z Wojskiem’ będzie kontynuowany – powiedziała Minister Nowacka i dodała – Razem z wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem przygotowujemy już umowę ramową na kolejną edycję.

Po zakończeniu pilotażu programu rzecznik resortu, Piotr Otrębski, przekazał, że MEN zależy na tym, by wspólnie z MON przeprowadzić kolejną edycję programu.

– Po zakończeniu pilotażu nie mamy najmniejszych wątpliwości, że jest to ważna i bardzo potrzebna inicjatywa, koniecznie musimy wzmacniać odporność społeczną, w tym młodych ludzi, na różnego rodzaju zagrożenia – podkreślił.

W trakcie pilotażowej edycji programu informowano, że zajęcia prowadzone przez wojskowych odbywały się nie tylko w klasach, ale także na boiskach i skwerach szkolnych. Podczas lekcji zawsze obecny był nauczyciel, a udział niepełnoletnich uczniów wymagał zgody rodziców.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska