Edu-nawigator - przydatny uczniom, rodzicom i doradcom zawodowym

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Projekt realizowało ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w Kutnie i WZDZ z Opola. Na zdjęciu Leszek A. Zając z WZDZ (z prawej ) i Marek Skrzy ński z ASM (z lewej).
Projekt realizowało ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w Kutnie i WZDZ z Opola. Na zdjęciu Leszek A. Zając z WZDZ (z prawej ) i Marek Skrzy ński z ASM (z lewej). Edyta Hanszke
Aplikację internetową, w której można znaleźć między innymi listę zawodów, których potrzebują opolscy pracodawcy, stworzono za unijne pieniądze.

Specjaliści, pracownicy usług osobistych i sprzedawcy, technicy i średni personel oraz rozbotnicy przemysłowi i rzemieślnicy - to najbardziej poszukiwane zawody przez opolskich pracodawców w drugim półroczu 2013 roku.

Takie są wyniki badań przeprowadzonych przez realizatorów projektu pod nazwą edu-nawigator. Wczoraj podsumowano wyniki dwuletniej pracy nad nim.

- Naszym celem było stworzenie aplikacji internetowej, na której można znaleźć zebrane z różnych źródeł informacje o regionalnym rynku pracy, m.in. listę poszukiwanych przez pracodawców zawodów - wyjaśnia Leszek A. Zając z Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Opolu.

Realizował on ten projekt na Opolszczyźnie z ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w Kutnie. W tworzeniu narzędzia badawczego pomagali naukowcy z Uniwerstytetu Łódzkiego. Partnerzy dostali na to pieniądze unijne.

Aplikacja udostępniona pod adresem: www.opolskie.edunawigator.pl jest dedykowana uczniom szkół gimnazjalnych, którzy stoją przed wyborem zawodu, ich rodziców czy doradców zawodowych.

- Ale także władz powiatowych czy wojewódzkich, które decydują o kierunkach kształcenia i mają wpływ na instytucje wspierające rynek pracy m.in. urzędy pracy - dodaje Leszek A. Zając.

Listę poszukiwanych zawodów w edu-nawigatorze stworzono na podstawie własnych badań. Przeprowadzono kilkakrotnie ankiety wśród 1800 opolskich przedsiębiorstw małych, średnich i dużych, których na Opolszczyźnie jest 9500.

Leszek A. Zając zapewnia, że projekt nie skończy się na stworzeniu aplikacji. - Przekażemy ją Opolskiemu Centrum Rozwoju Gospodarki i Regionalnemu Centrum Rozwoju Edukacji, aby kontynuowały badania wśród pracodawców i zamieszczały ich wyniki w edu-nawigatorze - zapowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska