Edward Simoni koncertował dziś w Opolu dla katedry

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wirtuoz fletni Pana zaczął koncert w wypełnionej po brzegi auli Wydziału Teologicznego od pieśni „Po górach dolinach”. Współorganizatorem koncertu był Konsulat Niemiec w Opolu.

Przed urodzonym w Bytomiu niemieckim wirtuozem fletni Pana przeboje – m.in. Anny Jantar – śpiewała 10-letnia Lena Zientek z Żędowic i bardzo podobała się publiczności. Edward Simoni po pieśni do Matki Bożej zagrał m.in. finał IX symfonii Beethovena (publiczność zgotowała mu owację na stojąco) „Samotnego pasterza” Gheorghe Zamfira i „Czeską polkę”.

Państwo Róża i Józef Pampuchowie na koncert przyjechali z Winowa. - Jesteśmy tu przede wszystkim po to, by pomóc w odrestaurowaniu katedry, ale Edwarda Simoniego też znamy i słuchamy. To jest refleksyjna muzyka, przy której dobrze się wypoczywa.

- Ponad 30 lat temu wyjechałem do Niemiec – powiedział nto Edward Simoni. – Po paru latach zrozumiałem, że nie mam szans na karierę rockową. Ponieważ umiałem grać już na kilku instrumentach, dość szybko opanowałem także piękny instrument, fletnię Pana. W 1991 roku wygrałem „Hitparadę” w Berlinie, w kolejnym miesiącu znów wygrałem. W maju także wygrałem inną paradę w Monachium. Miałem też szczęście do dobrych menedżerów. Występuję często i w kościołach, i w salach koncertowych, ale takiego koncertu jak ten dla katedry jeszcze nie grałem: od muzyki sakralnej, przez klasykę i rock po techno.

Honorarium artysty pokrył i koncert współorganizował – z okazji 30-lecia upadku muru berlińskiego - Konsulat Niemiec w Opolu.

Cały dochód z biletów cegiełek zasili konto renowacji katedry. Prowadzący koncert Leonard Malcharczyk odczytał posłanie konsul Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle. Pani konsul podkreśliła, że proces zmian w Europie zaczął się w gdańskiej stoczni, a umocniła go Msza św. Pojednania w Krzyżowej.

- Do końca listopada chcemy zakończyć remont filarów, a do końca marca głównej nawy – mówi ks. dr Waldemar Klinger, proboszcz katedry. - Złożyliśmy wnioski na trzy kolejne projekty do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i do Urzędu Miasta: na odnowienie podchórza, trzech kaplic wewnątrz świątyni i dokończenie elewacji zewnętrznej kaplicy po północnej stronie świątyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska