Egzamin gimnazjalny 2014. Wyniki opolskich uczniów [INFOGRAFIKA]

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Po egzaminie gimnazjalnym w opolskim "Plastyczniaku"
Po egzaminie gimnazjalnym w opolskim "Plastyczniaku" Archiwum
Opolscy uczniowie wypadli na egzaminie gimnazjalnym nieco poniżej średniej krajowej. Tylko egzaminy z języków obcych zdali lepiej, niż ich rówieśnicy w kraju.

Centralna Komisja Egzaminacyjna w środę opublikowała wstępne wyniki kwietniowego egzaminu.

Na egzaminie gimnazjalnym uczniowie rozwiązywali 6 (ogromna większość) lub 5 arkuszy zadań: z języka polskiego, historii i WOS, matematyki, przedmiotów przyrodniczych oraz języków obcych - na poziomie podstawowym i rozszerzonym (większość) lub tylko podstawowym.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2014 | Create Infographics

Uczniowie Opolszczyzny nad resztą kraju wyraźnie górują tylko znajomością języka niemieckiego. Na 8889 ogółu zdających w naszym regionie egzamin gimnazjalny, język niemiecki zdawało 2584 uczniów, w tym 1010 także na poziomie rozszerzonym.

Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami wymagającymi wyszukania informacji w różnych tekstach kultury występujących w arkuszu z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie.

Z matematyki wykazali się umiejętnością odczytywania i wykorzystywania informacji z tekstu i rysunku, a z przedmiotów przyrodniczych - umiejętnością interpretowania danych przedstawionych na wykresie.

Egzamin z języka obcego pokazał, że na poziomie podstawowym gimnazjaliści najlepiej poradzili sobie z rozwiązaniem zadań sprawdzających rozumienie ze słuchu

Egzamin wskazał również słabiej opanowane umiejętności. Trudność sprawiły uczniom zadania sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej i teorii literatury oraz zadania dotyczące chronologii historycznej.

Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie wymagające przeprowadzenia samodzielnego rozumowania matematycznego, a z chemii - wnioskowania o wyniku reakcji na podstawie zamieszczonych informacji.

W przypadku języków obcych największą trudność sprawiło zdającym poprawne stosowanie środków językowych oraz tworzenie wypowiedzi pisemnej.

Wyniki egzaminu mają wpływ na przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej. Miejsc w nich jest więcej, niż kandydatów, ale do najlepszych liceów i techników dostaną się uczniowie z najwyższymi wynikami i najlepszymi świadectwami ukończenia gimnazjum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska