Egzamin na prawo jazdy. W Nysie łatwiej zostać kierowcą niż w Kędzierzynie-Koźlu czy Opolu

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
123RF
Egzamin na prawo jazdy najlepiej zdajemy w Nysie, najgorzej w Kędzierzynie-Koźlu. W Opolu odpada co trzeci egzaminowany.

Według statystyk Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu w 2019 roku najwyższą zdawalnością egzaminu na prawo jazdy cieszył się oddział w Nysie, gdzie zdawało 42 procent kandydatów.

Gorzej było w Opolu, gdzie zdawalność wyniosła 35 procent. Najgorzej w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie zdawało przeciętnie 28 na 100 egzaminowanych.

Jeśli wyniki ubiegłoroczne porówna się do zdawalności w 2018, to wszędzie widać wyraźny postęp. Już dwa lata temu najwyższą zdawalnością cieszył się świeżo utworzony wtedy oddział w Nysie (36 procent), w Opolu wyniosła ona 29 procent, a w Kędzierzynie Koźlu 28 procent.

Główny wpływ na zdawalność ma poziom przygotowania kandydatów – komentuje Andrzej Rak, zastępca dyrektora WORD w Opolu. – W każdym powiecie są ośrodki szkolenia, które mają zdawalność przekraczającą nawet 50 procent. To dowód na to, że można dobrze przygotować do samodzielnej jazdy. Na wyniki kursantów ma też wpływ infrastruktura drogowa czy rozwiązania komunikacyjne w mieście. Wygląda na to, że Nysa jest bardziej przyjazna dla kierowców, choć Opole nie jest takie trudne do jazdy. W Kędzierzynie-Koźlu egzaminowani skarżą się na wąskie i jednokierunkowe drogi.

Sprawdź szkołę przed kursem

Zdawalność poszczególnych szkół kierowców waha się od 60 do nawet 5 procent. Wyniki powinny być publikowane na stronach internetowych starostw powiatowych. Ciekawostką jest fakt zauważalny w statystykach, że egzaminowani, którzy wybierają do jazdy praktycznej samochód swojego ośrodka szkolenia, zdają częściej niż osoby jeżdżące w pojazdach WORD. Różnica wynosi nawet 15 procent.

- Egzaminowanemu łatwiej jest jeździć pojazdem, który już zna, a poziom stresu ma bardzo duży wpływ na zachowanie w czasie egzaminu – mówi dyrektor Andrzej Rak. – Dla dużej części kandydatów egzamin w WORD to pierwszy poważny kontakt z urzędem w ich życiu. Dobry instruktor powinien ich psychicznie przygotować i dobrze nastawić do egzaminu. Dobre efekty daje egzamin wewnętrzny OSK, który powinien się odbyć na takich zasadach co egzamin państwowy. To pomaga oswoić się z sytuacją.

Obecnie na Opolszczyźnie czeka się obecnie ok. 3 tygodni na termin egzaminu na prawo jazdy. Przepustowość ośrodków egzaminacyjnych jest mniejsza niż normalnie ze względu na obostrzenia sanitarne. Na egzaminy do Kędzierzyna i Opola przyjeżdża też coraz więcej mieszkańców województwa śląskiego.

Szkoły nauki jazdy w Opolu. Która najlepsza? Sprawdź w galerii zdjęć na kolejnych slajdach >>

Najlepsze szkoły nauki jazdy w Opolu. Jakie wyniki na egzami...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska