Egzamin ósmoklasisty 2020. Matematyka. ODPOWIEDZI, arkusze CKE, zadania i rozwiązania

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
W środę (17.06) drugi dzień egzaminu ósmoklasisty. Zdający będą rozwiązywali zadania matematyczne. 20 minut przed zakończeniem testu nie będą mogli opuścić sali.  Jakie jeszcze zmiany wprowadzono w związku z epidemią? Więcej o tym w naszym tekście.
W środę (17.06) drugi dzień egzaminu ósmoklasisty. Zdający będą rozwiązywali zadania matematyczne. 20 minut przed zakończeniem testu nie będą mogli opuścić sali. Jakie jeszcze zmiany wprowadzono w związku z epidemią? Więcej o tym w naszym tekście. pixabay.com
W środę drugi dzień egzaminu ósmoklasisty. W tym artykule opublikujemy arkusze CKE i sugerowane odpowiedzi na egzaminie ósmoklasisty z matematyki, bo to właśnie z częścią matematyczną będą mierzyć się uczniowie szkół podstawowych. Egzamin ósmoklasisty miał się odbyć w kwietniu, ale z powodu koronawirusa został przeniesiony na czerwiec. Zdający muszą się przygotować na pewne zmiany związane z epidemią.

Egzamin ósmoklasisty 2020 MATEMATYKA. Odpowiedzi i arkusze, co było na egzaminie?

Sprawdź arkusze CKE na egzaminie ósmoklasisty 2020 z matematyki po godzinie 14.00.

[B]W TYM MIEJSCU – POD ZDJĘCIAMI ARKUSZA BĘDZIEMY PUBLIKOWAĆ ODPOWIEDZI EGZAMINU ÓSMOKLASISTY 2020 Z MATEMATYKI.UWAGA>>> STRONA NIE ODŚWIEŻA SIĘ AUTOMATYCZNIE

Egzamin ósmoklasisty 2020 MATEMATYKA. Odpowiedzi i arkusz CK...

Egzamin ósmoklasisty 2020 MATEMATYKA – z czego będzie test, czy można nie zdać

W województwie opolskim egzamin ósmoklasisty pisze ponad 7,5 tys. uczniów. Test jest obowiązkowy, a to oznacza, że musi do niego przystąpić każdy uczeń podstawówki, aby ukończyć szkołę. Nie ma jednak limitu punktów, które trzeba zdobyć, więc egzamin zda każdy uczeń, który napisze test.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2020 MATEMATYKA. Arkusz zadań w ...

Egzamin ósmoklasisty ma formę pisemnego sprawdzianu. Uczniowie muszą podejść do testu z trzech przedmiotów obowiązkowych, czyli z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

  • Pierwszego dnia (16 czerwca) był egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Test trwał 120 minut.
  • Drugi dzień (17 czerwca) egzaminu ósmoklasisty upłynie pod znakiem matematyki. Na rozwiązanie zdań uczniowie będą mieli 100 minut.
  • Trzeci dzień (18 czerwca) egzaminu ósmoklasisty to sprawdzian z języka obcego. Potrwa on 90 minut.

Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki – jak będzie wyglądał

Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki uczniowie będą musieli zmierzyć się z zadaniami zamkniętymi i otwartymi.

Zadania zamknięte to test jednokrotnego wyboru, a więc uczeń wybiera tylko jedną odpowiedź z kilku podanych. W przypadku zadań otwartych zdający muszą nie tylko podać prawidłowe rozwiązanie, ale również przedstawić obliczenia, które ich do niego doprowadziły.

Egzamin ósmoklasisty 2020 – co można ze sobą zabrać na egzamin z matematyki

Uczeń może przynieść na egzamin wyłącznie przybory do pisania oraz napój.

Na teście należy używać pióra lub długopisu z czarnym atramentem. Na egzaminie z matematyki można też mieć przybory, np. linijkę.

Zdający nie wniosą natomiast do sal telefonów komórkowych czy kalkulatorów

Egzamin ósmoklasisty 2020 – harmonogram i dodatkowe terminy

  • język polski – 16 czerwca 2020 r. (wtorek) godz. 9:00
  • matematyka – 17 czerwca2020 r. (środa) godz. 9:00
  • język obcy – 18 czerwca2020 r. (czwartek) godz.9:00

Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych nie będą mogli napisać egzaminu w czerwcu, na początku lipca dostaną drugą szansę. Drugi termin egzaminu ósmoklasisty wyznaczono zgodnie z następującym harmonogramem:

  • język polski – 7 lipca 2020 r. (wtorek) godz. 9:00
  • matematyka – 8 lipca 2020 r. (środa) godz. 9:00
  • język obcy nowożytny – 9 lipca 2020 r. (czwartek) –godz.9:00

Egzamin ósmoklasisty 2020. Kiedy wyniki

W województwie opolskim do egzaminu powinno przystąpić 7 616 uczniów - Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną - wyjaśnia Robert Socha z opolskiego kuratorium oświaty. - Wyniki zostaną ogłoszone 31 lipca. Tego samego dnia uczniowie otrzymają zaświadczenia.

Każdy uczeń, bez względu na liczbę zdobytych punktów, zda egzamin i otrzyma zaświadczenie z wynikami. Na zaświadczeniu będzie podany wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. Ten drugi daje możliwość porównania swojego rezultatu z wynikami ‎uzyskanymi przez uczniów w całym kraju (zdający dowie się, ilu uczniów uzyskało lepszy, a ilu gorszy rezultat od niego).

Termin ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty to 31 lipca 2020 r.

Egzamin ósmoklasisty 2020 – kto może zostać zwolniony

Egzaminu ósmoklasisty nie muszą pisać uczniowie, którzy są laureatami lub finalistami olimpiady przedmiotowej lub laureatami konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim. Chodzi o olimpiady i konkursy organizowane ‎z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty. Uczeń zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu uzyskuje najwyższy możliwy wynik.

Egzamin ósmoklasisty 2020 w czasie epidemii – jakie zasady będą obowiązywały

Epidemia koronawirusa sprawiła, że szkoły musiały wdrożyć specjalne procedury. Ósmoklasiści, wchodząc na teren placówki, muszą założyć maseczkę i zdezynfekować ręce. Do szkół będą wpuszczani w mniejszych grupach, aby uniknąć gromadzenia się. Przed rozpoczęciem egzaminu po raz drugi zdezynfekują ręce.

Odległość między zdającymi musi wynosić co najmniej 1,5 metra z każdej strony.
Gdy uczniowie zajmą wyznaczone miejsca, będą mogli zdjąć maseczki. – Ale każdy kontakt zdającego z członkami komisji wymaga ponownego założenia maseczki. Tak będzie na przykład w przypadku zgłoszenia chęci wyjścia do toalety – wyjaśnia Anna Gudek, wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 w Opolu. – Członkowie komisji egzaminacyjnej - wydając i odbierając arkusze - muszą mieć założone nie tylko maseczki czy przyłbice, ale również rękawiczki ochronne.

Środowy (17.06) egzamin z matematyki potrwa 100 minut.

Na 20 minut przed końcem testu nikt nie będzie mógł opuścić sali, nawet gdyby uznał, że nic więcej nie napisze – wyjaśnia Violetta Malska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu. – Dzieci, po zakończeniu egzaminu, będą wypuszczane kaskadowo, po to, by uniknąć gromadzenia się. Epidemia sprawiła, że egzamin odbywał się w większej niż zwykle liczbie pomieszczeń, by zachować wymagany odstęp. W naszej szkole w jednej sali pisało maksymalnie 8-10 dzieci. Egzamin w czasie epidemii dla nas również był nieco stresujący, ale dzieci z języka polskiego wychodziły zadowolone, więc mam nadzieję, że wyniki tylko przypieczętują tę radość.

Egzamin ósmoklasisty 2020 – jakie zmiany w kolejnych latach

Za dwa lata, czyli od 2022 roku ósmoklasiści, oprócz egzaminu z trzech obowiązkowych przedmiotów (czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego), będę też musieli napisać test z dodatkowego, wybranego przedmiotu. Do wyboru będzie biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska