MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2020. Test próbny uczniowie zdają go w domowych pieleszach

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Próbny egzamin ósmoklasisty 2020 uczniowie piszą tym razem we własnych domach, a nie w salach egzaminacyjnych.
Próbny egzamin ósmoklasisty 2020 uczniowie piszą tym razem we własnych domach, a nie w salach egzaminacyjnych. Pawel Relikowski / Polska Press
Nie w sali egzaminacyjnej, ale w domu, przy własnym biurku. Tak wygląda próbny egzamin ósmoklasisty - sprawdzian wiedzy, jak i uczciwości wobec samego siebie. Organizuje go Centralna Komisja Egzaminacyjna i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W poniedziałek o godz. 9 rano uczniowie klas ósmych w całej Polsce na stronie CKE lub właściwej komisji okręgowej mogli pobrać arkusz egzaminacyjny z języka polskiego i zapisać go na dysku komputera. Zadania można było rozwiązywać na ekranie komputera albo arkusz wydrukować. Można było też zapisywać je ręcznie.

Egzamin ósmoklasisty 2020 - arkusze i odpowiedzi

POBIERZ ARKUSZ
POBIERZ ZESZYT ROZWIĄZAŃ
POBIERZ KARTĘ ODPOWIEDZI

- Jeszcze w ubiegłym tygodniu nauczyciele i wychowawcy przekazali informację o egzaminie swoim uczniom. Uznaliśmy, że w warunkach, w jakich obecnie żyjemy, to próba tylko dla chętnych. Nie wszyscy przecież mają odpowiedni sprzęt w domach, nie wszyscy mają drukarki czy skanery - mówi Krystyna Płaskoń, dyrektor PSP 21 w Opolu. - Ci uczniowie, którzy zechcą podjąć taką próbę zadania zamknięte będą mogli sami sprawdzić, a otwarte mogą wysłać do sprawdzenia nauczycielom.

W tej szkole tuż przed zawieszeniem zajęć odbył się już próbny egzamin z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego przygotowany przez wydawnictwo edukacyjne.

Na rozwiązanie 22 zadań z języka polskiego uczniowie mieli 120 minut.

Pracuj tak długo, jak wskazano na pierwszej stronie arkusza. Pracuj samodzielnie. Nie ściągaj. Egzamin próbny to szansa na sprawdzenie Twoich możliwości - napisano w zaleceniach.

Pytania dotyczyły m.in. znajomości "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza i "Zemsty" Aleksandra Fredry.

Uczniowie mieli też napisać wypracowanie na co najmniej 200 wyrazów na jeden z tematów do wyboru i odwołać się do lektur z listy obowiązkowej.

  • Temat 1. Łatwiej pokonać każdą trudność, gdy dąży się do swojego wymarzonego celu. Czy zgadzasz się z tym poglądem?
  • Temat 2. Napisz opowiadanie o przygodzie, którą przeżył ktoś, kto przeniósł się do świata przedstawionego jednej z lektur obowiązkowych.

To sprawdzian nie tylko wiedzy, ale też pewnej dojrzałości ucznia. Nikt nie sprawdzi czy ściągał, czy nie, nikt nie sprawdzi czy rozwiązywał zadania przez dwie, czy przez cztery godziny. Jeśli ktoś postąpił wbrew zasadom, to oszukał sam siebie, a przecież chodzi o to, by samemu przekonać się ile już umiem i w czym mam jeszcze braki - mówi polonistka, Joanna Dobrowolska.

Rozwiązania należy wysłać nauczycielowi w uzgodniony sposób. Uczniowie, którzy pracowali zupełnie samodzielnie, bez współpracy z nauczycielami, powinni poczekać na rozwiązania, które CKE opublikuje 8 kwietnia.

"Próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (danie uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów' - czytamy na stronie CKE.

We wtorek uczniowie na stronie komisji okręgowej znajdą zadania z matematyki, a w środę z języka obcego nowożytnego.

Prawdziwy egzamin wyznaczony jest na 21-23 kwietnia, ale mało kto wierzy w możliwość jego przeprowadzenia.

Chciałabym, żeby epidemia do tego czasu minęła i żebyśmy wszyscy bezpiecznie mogli wrócić do normalnych zajęć. Moim zdaniem jest to jednak nierealne i nie widzę możliwości przeprowadzenia tego egzaminu po 20 kwietnia. Nie można go organizować w sytuacji, która zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz wszystkich innych pracowników systemu edukacji - mówi dyrektor Krystyna Płaskoń. - Zdrowie jest najważniejsze - podkreśla.

- Na razie przerwa w normalnym funkcjonowaniu szkół wyznaczona została do Świąt Wielkanocnych. Jeśli zostanie ona przedłużona, egzamin ósmoklasistów w wyznaczonym terminie się nie odbędzie - mówi Robert Socha, rzecznik prasowy Opolskiego Kuratorium Oświaty.

Ten sam problem dotyczy matur, które planowo mają się zacząć na początku maja. Co istotne, obu egzaminów nie można przeprowadzić w tym samym terminie, bo arkusze egzaminacyjne sprawdzają ci sami egzaminatorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska