Egzamin ósmoklasisty 2024 w Strzelcach Opolskich. Zobacz jak poszło uczniom szkoły podstawowej nr 1

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
W szkole nr 1 w Strzelcach Opolskich do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 30 uczniów.
W szkole nr 1 w Strzelcach Opolskich do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 30 uczniów. Radosław Dimitrow
Do testu ósmoklasisty przystąpiło w tym roku 3924 uczniów z województwa opolskiego. Nie wszędzie się odbył, bo w niektórych placówkach nie było komu go pisać.

Egzamin ósmoklasisty zorganizowany został w 258 szkołach spośród około 400 placówek tego szczebla działających na Opolszczyźnie.

Tam, gdzie egzaminy się nie odbyły, nie było też uczniów ósmych klas. Przerwa w roczniku to efekt nieudanej reformy oświaty sprzed lat, gdy próbowano wprowadzić obowiązek szkolny dla sześciolatków.

- Najwięcej ósmoklasistów przystąpiło do napisania testu w Opolu. Było to 863 uczniów - mówi Marek Wąsowski z Kuratorium Oświaty w Opolu.

W gminie Strzelce Opolskie egzaminy zorganizowane były tylko w czterech szkołach podstawowych. W strzeleckiej jedynce przystąpiło nich raptem 30 uczniów.

- Ośmiu uczniów to obywatele Ukrainy, którzy pobierają naukę w Polsce jako uchodźcy. Zdawali oni nieco inny egzamin - mówi Jacek Łukaszczyk - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Opolskich.

We wtorek uczniowie napisali test z języka polskiego, a w środę - egzamin z matematyki. „Królowa nauk” okazała się największym wyzwaniem.

Uczniowie mieli do rozwiązania 19 zadań. Musieli m.in.:

  • obliczyć średnią arytmetyczną
  • wyliczyć kąt figury geometrycznej
  • przekształcić równanie
  • wyliczyć prawdopodobieństwo
  • skrócić ułamki
  • wykazać się umiejętnością posługiwania się twierdzeniem Pitagorasa

15 pytań było przygotowanych w formie testu, w którym należało wskazać prawidłową odpowiedź, a cztery zadania miały charakter otwarty. Na rozwiązanie wszystkich zadań było łącznie 100 minut.

- Trochę się stresowałam, ale mam nadzieję, że będzie dobrze. Na matematykę uczyłam się najwięcej - mówi nam Sandra, jedna z ósmoklasistek.

Jak podkreślają nauczyciele egzamin nie był trudny, a uczniowie, którzy uważnie słuchali na lekcjach, powinni zdać go bez problemów.

Na uczniów czeka w czwartek jeszcze jedno wyzwanie - to egzamin z języka obcego. Uczniowie najczęściej wybierają język angielski, niemiecki lub rosyjski.

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny test w życiu uczniów. Przystąpienie do niego jest obowiązkowe, co oznacza, że napisanie egzaminu jest konieczne, żeby ukończyć szkołę podstawową. Nie ma jednak wyznaczonego minimalnego progu zdawalności, co oznacza z kolei, że tego egzaminu nie da się nie zdać.

Uczniowie poznają wyniki egzaminu 3 lipca br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska