Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego 2023 za nami. Informacje o egzaminie dla ósmoklasistów. Opinie, termin, wymagania

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka obcego wypada w trzecim dniu majowych egzaminów klas ósmych. Potem uczniowie kontynuują naukę w szkole do zakończenia roku 23 czerwca.
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka obcego wypada w trzecim dniu majowych egzaminów klas ósmych. Potem uczniowie kontynuują naukę w szkole do zakończenia roku 23 czerwca. Andrzej Banas
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka angielskiego odbył się dzisiaj, 25 maja. Uczniowie o godz. 10.30 opuścili sale egzaminacyjne. Ten egzamin był ostatnim egzaminem ósmoklasisty, trwały one łącznie trzy dni. Arkusz egzaminacyjny i proponowane odpowiedzi zamieściliśmy w tym tekście po godz. 13.00. Rozwiązania zadań pojawiają się na bieżąco. Sprawdźcie najważniejsze informacje na temat egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego 2023. Jak uczniowie poradzili sobie z zadaniami i co znalazło się w arkuszu?

Spis treści

Arkusz CKE i odpowiedzi – egzamin ósmoklasisty, język angielski

Tutaj po godz. 13.00 zamieściliśmy arkusz egzaminacyjny. Na bieżąco będą pojawiać się także proponowane odpowiedzi do zadań.

Arkusz i odpowiedzi do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego 2023>>

Arkusz CKE:

Arkusz egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego 2023 i proponowane odpowiedzi:

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka angielskiego za nami. Ark...

(Odpowiedzi będą pojawiać się na bieżąco po godz. 13.00 pod arkuszem).

Co było na egzaminie ósmoklasisty z angielskiego 2023?

Uczniowie przystąpili do testu o godz. 9.00 i mieli 90 minut na rozwiązanie zadań. Co pojawiło się na egzaminie? Czy egzamin w opinii uczniów był łatwy? Z komentarzy uczniów na temat egzaminu z angielskiego wynika, że okazał się on bardzo przystępny. Uczniowie musieli napisać e-mail, w którym opisywali spotkanie z dawno niewidzianym kolegą.

Trwa głosowanie...

Jak ci poszło na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego?

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2023? Ważne terminy

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2023 przedstawia się następująco:

 • 23 maja 2023 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
 • 24 maja 2023 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki,
 • 25 maja 2023 (czwartek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego).

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego?

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego lub innego nowożytnego języka obcego, który uczeń zdecyduje się zdawać, ma formę pisemną. W arkuszach znajdują się zadania otwarte (zadanie z luką/lukami, odpowiedzi na pytania), zamknięte (wybór wielokrotny, dobieranie, prawda/fałsz) i wypowiedź pisemna, która zamyka arkusz egzaminacyjny. Zadania będą pogrupowane w 12-14 wiązek.

Arkusz egzaminacyjny z języka obcego nowożytnego obejmuje następujące części:

 • rozumienie ze słuchu (zadania odnoszące się do nagrań audio),
 • znajomość funkcji językowych,
 • rozumienie tekstów pisanych,
 • znajomość środków językowych,
 • wypowiedź pisemna (e-mail, wpis na bloga, zaproszenie, ogłoszenie lub notatka).

Co będzie na egzaminie z języka angielskiego 2023? Wymagania, zakres materiału

W roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 wymagania egzaminacyjne dotyczące egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego odpowiadają poziomowi A2. Ogólne wymagania egzaminacyjne dotyczą:

 • znajomości środków językowych,
 • rozumienia wypowiedzi,
 • tworzenia wypowiedzi,
 • reagowania na wypowiedzi,
 • przetwarzania wypowiedzi.

Szczegółowe wymagania egzaminacyjne na egzaminie ósmoklasisty 2023 znajdują się na stronie cke.gov.pl.

Zadania na egzaminie ósmoklasisty 2023

Przygotowując się do egzaminu, warto było zajrzeć w arkusz z poprzedniego roku. Na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej znajduje się nie tylko arkusz, ale także transkrypcję nagrań.

– Poziom został obniżony w stosunku do poziomu, opisanego w Informatorze CKE z roku 2017. Nie oznacza to jednak, że egzamin będzie łatwiejszy niż w roku ubiegłym. Zakładam, że stopień jego trudności będzie zbliżony do zaprezentowanego w arkuszu z 2022 r. – komentuje Aleksandra Snuzik, Academic Manager Tutlo4Kids & Tutlo4Teens, Tutlo

Co warto powtórzyć przed egzaminem ósmoklasisty z języka angielskiego?

Ekspertka z Tutlo porządkuje to, co najważniejsze:

 • Konstrukcje porównawcze np. as + przymiotnik w stopniu równym + as (w poprzednim roku zadanie z tą konstrukcją wykonało tylko 36 proc. zdających!).
 • Zasady użycia słów „such” i „so”.
 • Zasady użycia słów „enough” i „too”.
 • Konstrukcje gerundialne (z „-ing”) i bezokolicznikowe (z „to”) tj. po jakich słowach dajemy słowo zakończone „-ing”, a kiedy powinniśmy użyć „to” np. „I enjoy dancing” czy „I want to have a dog”.
 • Dopełniacz saksoński, czyli tak zwany „apostrof s” np. my cat’s milk.
 • Przymiotniki z końcówkami „-ed” i „-ing” i różnice w ich znaczeniu np. „bored” i „boring”.

Warto było przećwiczyć także rozumienie ze słuchu i tworzenie wypowiedzi pisemnej. Uczniom przyda się powtórzenie słówek na egzamin ósmoklasisty na poziomie A2 z tych obszarów tematycznych:

 • człowiek,
 • miejsce zamieszkania,
 • edukacja,
 • praca,
 • życie prywatne,
 • żywienie,
 • zakupy i usługi,
 • podróżowanie i turystyka,
 • kultura,
 • sport,
 • zdrowie,
 • nauka i technika,
 • świat przyrody.

Co sprawia ósmoklasistom największe trudności?

Od lat bardzo źle wypada część dotycząca środków językowych – znajomości słownictwa (struktury leksykalne) i gramatyki (struktury gramatyczne). W szczególności złą sławą owiane jest przedostatnie zadanie, sprawdzające przede wszystkim znajomość gramatyki. W ubiegłym roku poprawnie rozwiązało je jedynie 33 proc. zdających.

– Również zadania otwarte sprawiają sporo trudności – w 2022 r. uczniowie otrzymali za nie średnio 53 proc. możliwych do zdobycia punktów. Częstym błędem jest udzielanie odpowiedzi poprawnych językowo, ale zbyt ogólnych (np. wpisanie słowa „sok” zamiast „sok pomidorowy”) – wymienia ekspertka, Aleksandra Snuzik, Academic Manager Tutlo4Kids & Tutlo4Teens, Tutlo

W przypadku części dotyczącej słuchania wielu ósmoklasistów zbyt szybko pochopnie udziela odpowiedzi, zaznaczając wariant zawierający właśnie usłyszane na nagraniu słowo. Najczęściej jest to „pułapka” - nagrania zawsze trzeba wysłuchać do końca.

Egzamin ósmoklasisty 2023 – najważniejsze informacje: termin, wymagania, zasady

Egzamin ósmoklasisty 2023 odbędzie się pod koniec maja. Oto najważniejsze informacje na jego temat. Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty? Kiedy dokładnie się odbędzie? Ile trwa? Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023?

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2023?

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w następujących terminach:

23 maja 2023 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,

24 maja 2023 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki,

25 maja 2023 (czwartek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego).

Kiedy pojawią się arkusze egzaminu ósmoklasisty 2023?

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronie CKE oraz w naszym serwisie w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty?

Na egzamin ósmoklasisty trzeba zabrać ze sobą przybory do pisania (pióro lub długopis z czarnym atramentem/tuszem) oraz dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku egzaminu z matematyki można korzystać również z linijki.

Zabronione jest korzystanie ze słowników i kalkulatorów. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

W zależności od konkretnego przedmiotu egzamin ósmoklasisty trwa:

 • 120 minut – język polski;
 • 100 minut – matematyka;
 • 90 minut – język angielski (lub inny język nowożytny).

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać egzamin ósmoklasisty?

W przypadku egzaminu ósmoklasisty nie ma ustalonego progu punktowego, a więc nie da się nie zdać tego egzaminu. Wyniki mają jednak znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Czy w 2023 roku będzie dodatkowy przedmiot na egzaminie ósmoklasisty?

Nie. W 2023 roku uczniowie przystępują do egzaminu ósmoklasisty tylko z trzech przedmiotów, czyli języka polskiego, matematyki oraz języka obcego (najczęściej języka angielskiego).

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 zostaną ogłoszone 3 lipca. Tego dnia poznają je uczniowie. Z kolei zaświadczenie o wynikach zostaną przekazane 6 lipca.

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym?

Uczniowie, którzy z ważnych przyczyn nie mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym, mogą zrobić to w terminie dodatkowym, czyli:

12 czerwca 2023 (poniedziałek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym,

13 czerwca 2023 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki w terminie dodatkowym,

14 czerwca 2023 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego) w terminie dodatkowym.

Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego 2023 za nami. Informacje o egzaminie dla ósmoklasistów. Opinie, termin, wymagania - Strefa Edukacji

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie