Egzamin ósmoklasisty dla uczniów z Ukrainy. Minister Czarnek: „Żadnych przywilejów”
Dzieci i młodzież z Ukrainy będą przystępować do egzaminu ósmoklasisty i matury na takich samych zasadach jak pozostali uczniowie. Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki podkreślają, że ma to zapobiegać negatywnym nastrojom społecznym, które mogłyby się pojawić ze strony rodziców polskich dzieci.
– Jeżeli uczeń zapisany jest do polskiego systemu edukacji, to nie widzę możliwości, aby w polskim systemie edukacji egzaminować go według innego systemu: ukraińskiego, francuskiego, czy hiszpańskiego. Nie stawiajmy rzeczy na głowie – mówił Dariusz Piontkowski.
Dodał również, że w miarę możliwości egzaminy będą dostosowywane do potrzeb uczniów z Ukrainy. Na jakie przywileje mogą więc liczyć? Możliwość korzystania ze słowników, przystąpienie do egzaminu w osobnej sali czy przetłumaczenie instrukcji oraz poleceń na język ukraiński, może niewiele pomóc, gdy uczniowie będą musieli napisać rozprawkę, odwołując się do „Zemsty” czy „Balladyny”. Odpowiedzi do zadań również mają zostać zapisane w języku polskim. Nie trudno się domyślić, że ukraińscy uczniowie nie poradzą sobie z takim wyzwaniem.