reklama

Ekolodzy ostrzegają: - Nie będzie obwodnicy Opola!

archiwum/SMZaktualizowano 
Tomasz Wollny, prezes Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych, w ubiegłym roku zbierał podpisy pod protestem przeciwko przebiegowi obwodnicy... przez cmentarz. Przekonał ponad 1000 osób.
Tomasz Wollny, prezes Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych, w ubiegłym roku zbierał podpisy pod protestem przeciwko przebiegowi obwodnicy... przez cmentarz. Przekonał ponad 1000 osób. Archiwum/SM
- Jeśli rada miasta podejmie uchwałę o planie dla obwodnicy południowej, to ta droga nigdy nie powstanie - ostrzegają ekolodzy. Ratusz jest innego zdania, ale decyzję podejmują radni.

Kontrowersyjny plan wyznaczający przebieg obwodnicy południowej na sesji rady miasta ma być głosowany za dwa tygodnie.

I choć na dobrą sprawę nie wiadomo, kiedy miasto znajdzie pieniądze na budowę kosztownej drogi, to plan wywołuje ogromne emocje. Jego projekt staje po raz drugi na sesji, bo za pierwszym razem został przez prezydenta wycofany. Teraz znów apelują o to ekolodzy, którzy jednocześnie ostrzegają, że w przypadku uchwalenia planu droga może nigdy nie powstać.

Ratusz forsuje bowiem wariant, który poprowadzony jest w śladzie ulicy Zbożowej i kolidujący z cmentarzem na Półwsi. W przypadku, gdyby kiedyś miasto budowało obwodnicę dwujezdniową, to trzeba by przenieść kilkadziesiąt grobów.

- Ten wariant został oprotestowany przez nas i grupę przedsiębiorców w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - przypomina Tomasz Wollny, prezes Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych. - I jeśli ten protest zostanie uznany, w co nie wątpię, to droga nigdy nie powstanie, bo przecież pozostałych dwóch wariantów projekt planu już nie przewiduje.

Ekolodzy uważają, że droga zniszczy zabytkowy cmentarz. Optują więc - popierani przez sporą grupę mieszkańców - za wariantem obwodnicy, która poprowadzona byłaby w śladzie bocznicy kolejowej.

W ich ocenie ten wariant jest krótszy, wymaga mniej wyburzeń, ale - choć tego już ekolodzy nie mówią - koliduje z ogródkami działkowymi, które w sporej części musiałyby zniknąć.

Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezydent ds. komunikacji, uważa, że analiza wariantów została już wielokrotnie przeprowadzona, a z ekologami nie chce polemizować.

- Wiem, że pan Wollny wstrzymał rozbudowę Elektrowni Opole, ale to nie oznacza, że tak samo będzie w przypadku obwodnicy - przekonuje Arkadiusz Wiśniewski i przypomina, że plan, choć faktycznie wyznacza przebieg drogi, to miasto nie zamierza jej budować w najbliższych latach. - Mimo to musimy mieć jasną sytuację i wiedzieć, jak zostaną wykorzystane konkretne tereny. I to pokaże nam nowy plan, nie wyobrażam już sobie jego zmiany.

Ale to nie urząd miasta będzie podejmował decyzję wobec planu, ale rada miasta. Jako pierwsza plan zaopiniuje w poniedziałek komisja infrastruktury.

- Będziemy chcieli wyjaśnić wszystkie wątpliwości, które podnoszą ekolodzy, ale nie wiem, czy uda się to już na komisji - przyznaje Adrian Wesołowski, radny PO i szef komisji. - Myślę, że wielu z nas ostateczną decyzję podejmie tuż przed sesją. Trzeba jednak pamiętać, że ten plan nie jest tylko dla obwodnicy, ale dla wszystkich terenów w tej części miasta. Brak planu utrudnia ich rozwój.

Głosowanie uchwały dotyczącej planu 31 maja.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 39

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZR

@cuebec
> Niestety mechanizmy manipulacji ekologów są bardzo proste.<
Rozumiem, że te proste mechanizmy w praktyce wyglądają tak: przedstawiciele opolskich organizacji ekologicznych wpadają do gabinetu prezydenta Opola i dają mu ultimatum: albo dajesz nam trzysta milionów albo blokujemy obwodnicę. Zastraszony Zembaczyński otwiera sejf i wypłaca gotówkę, a ekoterroryści napychają kieszenie i umykają w siną dal...

Niestety, mechanizmy logicznego myślenia antyekologów są bardzo zaburzone.

@Rychu i reszta prawicowych antyekologów
Czekam na wasze argumenty. Wypowiedzcie się - który wariant obwodnicy wybieracie i dlaczego? Tylko pamiętajcie, że przygotowane przez Ratusz plany mogą zawierać błędy – merytoryczne i prawne.

p
przygladam sie
Proszę Pana,

Nie dysponujemy zespołem 100-osobowym, jeżeli ta sprawa tam bardzo pana bulwersowała i miał Pan informacje mające znaczenie dla sprawy trzeba było założyć własne stowarzyszenie zwykłe (wystarczą trzy osoby i zgłoszenie w urzędzie gminy) i walczyć. Nieprawidłowości jest w bardzo wielu parkach na Opolszczyźnie (choćby w Prószkowie) i sam monitoring to zadanie dla kilku organizacji na raz.

Cmentarz na Półwsi to też park z cennym drzewostanem, jesteśmy z Opola więc w pierwszym rzędzie pilnujemy spraw na własnym podwórku.

Proszę Pana,

Nie dysponujemy zespołem 100-osobowym, jeżeli ta sprawa tam bardzo pana bulwersowała i miał Pan informacje mające znaczenie dla sprawy trzeba było założyć własne stowarzyszenie zwykłe (wystarczą trzy osoby i zgłoszenie w urzędzie gminy) i walczyć. Nieprawidłowości jest w bardzo wielu parkach na Opolszczyźnie (choćby w Prószkowie) i sam monitoring to zadanie dla kilku organizacji na raz.

Cmentarz na Półwsi to też park z cennym drzewostanem, jesteśmy z Opola więc w pierwszym rzędzie pilnujemy spraw na własnym podwórku.
Trzy osoby zakaladja stowarzyszenie i mieszaja w calym Opolu!!!
G
Gość

E ... ko .. ko ... lodzy - zabronić piłkarzom na EURO deptania trawników !

e
easy raider

ja bym obwodnicę zrobił na słupach (w najbardziej newralgicznych miejscach) np. tak jak autostrady w Mediolanie, tereny zostają prawie nie naruszone, samochody śmigają w górze, ptaki latają i żaby kumkają, a z obwodnicy kierowcy mają piękny widok. Byłaby to taka pierwsza nowoczesna konstrukcja w Polsce-betonu mamy pod dostatkiem ale oczywiście wiem, że to nie ma szans i będzie walka o 200metrów pomiędzy miedzą a cmentarzem... Over

G
Gość

Jeśli nie wyduszą jednorazowo większej kasy od inwestorów, będą musieli rozstawić się na Krakowskiej z kapeluszami w garści, a ta forma sprzedaży bezpośredniej własnych pomysłów, nie daje żadnych gwarancji , chociazby tylko przetrwania... chyba, że zajmą się dodatkowo sprzedażą "cygańskiego" złota na A-4 - mogą okazać się tutaj o wiele lepsi od Rumunów ( ... i zdecydowanie mniej niebezpieczni ).

c
cuebec

Niestety mechanizmy manipulacji ekologów są bardzo proste. Przed inwestycją są protesty i groźby. Kiedy przychodzi do kluczowych decyzji, ekolodzy mówią wprost jaka kwota pieniędzy ich usatysfakcjonuje i protesty się kończą. Region Opola to nie jest Dolina Rospudy i działalność eko-fanatyków jest sprecyzowana pod kątem pieniędzy, o czym niestety publicznie się nie mówi.

R
Rychu

Tak jak na "Dzikim Zachodzie" koniokradów, ..... natychmiast należy kilku eko terrorystów powiesić, będzie to dla przykładu i b. wychowawcze. Dość już szkód wyrządziła ta banda lewackich eko faszystów w całkowitej bezkarności i za przyzwoleniem od 20-tu lat "rządzącej" lewicowej bandy czworga (po, psl,pis isld)

Z
ZR

Pomyłka - wariant II (nie III) jest zaplanowany przez tereny inwestycyjne.

Z
ZR

@grzyb
Czekam na twoje argumenty. Wypowiedz się - który wariant wybierasz i dlaczego? Tylko pamiętaj, że przygotowane przez Ratusz warianty zawierają błędy np. III wariant drogi to pic na wodę fotomontaż, gdyż przebiega przez tereny inwestycyjne.

G
Gość

Zobowiązanie:
Ogłaszam, że jeśli do kolejnych wyborów pojawi się jakaś partia która jasno zdeklaruje się, że lewactwo i Eko-młotków będzie karać chłostą - to ja, moja rodzina i znajomi, oddamy na nich swoje głosy

g
grzyb
Podziwiam ~Ganharwę~, że z tak stoickim spokojem argumentuje i przekonuje.

Szefowie różnych sekt,ludzie po szkoleniach korporacyjnych,fanatycy religijni i zwykli wariaci też potrafią opowiadać spokojnie, w ten sposób zbierają wyznawców. Ostatnio jeden taki urządził strzelaninę w której zabił mnóstwo ludzi i później też spokojnie odpowiadał na pytania i tłumaczył,że to dla dobra ogółu. Najśmieszniejsze jest to,że wielu zaczyna mu wierzyć.
Z
ZR

Czytam i... z jednej strony ekolodzy, którzy prezentują fakty, a z drugiej ~antki~, którzy argumentów nie mają, postów ekologów nie czytają (lub nie rozumieją), ale za to inwektyw (niewyszukanych i nudnych) mnóstwo prezentują.

Podziwiam ~Ganharwę~, że z tak stoickim spokojem argumentuje i przekonuje.

a
antek
Niestety, tak długo, jak niekompetencja, arogancja i zwykła swołocz

Zapomniałeś napisać coś w temacie, no chyba,że chciałeś jedynie zaistnieć w internecie. No i się udało,kurs obsługi komputera nie poszedł na marne.
Proszę was ludzie, nie dyskutujcie z tym Panem z tego STE Silesia, gość sobie jakieś jaja robi i ma podnietę,że tylu się nabrało.
O
Opolanin

Naprawdę się dziwię moderatorom NTO, że pozwalają, by kilku, niewychowanych chamskich Trolli, rozwalało naprawdę ciekawy wątek, z którego można się coś dowiedzieć.

Niestety, tak długo, jak niekompetencja, arogancja i zwykła swołocz będzie nadawać ton dyskusji, bo jest widoczna i głośna, tak długo Polska nie będzie normalnym cywilizowanym krajem o pewnej kulturze politycznej czy społecznej dysputy.

G
Gość
Ci na cmentarzu mają jeszcze rodziny, które pamiętają i odwiedzają własnych bliskich. Niektóre groby są z roku 2009-2010....
Powtarzam jeszcze raz, spór nie toczy się o to, cmentarz czy obwodnica, ale o to, który z wariantów jest najbardziej właściwy.

Niedługo ich nie bedzie, bo bedą musieli gdzies się wyprowadzić ze wzgledu na brak mmiejsca na dom, bo kogos mamusia umrze np w 2036 r i ktoś o niej będzie pamiętał, a w związku z tym nastepną droge wybudujemy w okolicach Komprachcic. Ale tam także cmentarz sę rozrasata,odwiedzających i pamiętających duzo, to i droge się przeniesie do Ochódz. Na to ja sie nie zgodzę, bo k...wa tu fajnie śpiewaja słowiki, a cmentarz także mamy. NO to niech ta obwodnica idzie przez Folwark. Tam chyba cmentarza nie ma.Ale może sie mylę...
Ciekawe kto wziął forsę za takie zamieszanie...kiedys mnie namawiali żebym oprotestował jeden zakładów w Opolu, bo mozna na tym zrobic interes. Jak? ano tak,że można zaproponować np temu zakładowi sponsoring,np klubu,lub darowizne na jakiś cel...Zakład to zrobi, bo go nie stać na przestój itd...
a tu jak wyczytałem , to i jacys bizbnesmeni ze Zbozowej także zapałali miłościa do przyrody
Wystarczy tylko założyć, jak to juz ktoś napisał, stowarzyszenie(15 osób z rejestracją, lub 3 bez rejestracji)
lepiej 3, można łatwo dzielić...
A na koniec to ja się pytam:
KIEDY WRESZCIE DO K....Y NĘDZY , INTERES OGÓŁU BĘDZIE NAJWAŻNIEJSZY ???
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3