reklama

Ekolodzy zaskarżyli decyzję zezwalającą na odstrzał kormoranów

archiwumZaktualizowano 
Kormorany to poważny problem na  Opolszczyźnie. Jesteśmy piątym w Polsce producentem karpia.<br>
Kormorany to poważny problem na Opolszczyźnie. Jesteśmy piątym w Polsce producentem karpia. Archiwum
Właściciele stawów hodowlanych z karpiami na Opolszczyźnie są załamani - te żarłoczne ptaki odławiają więcej ryb niż wędkarze!

Na odstrzał 245 kormoranów oraz 154 czapli wydała zgodę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu. Ptaki pustoszą bowiem stawy hodowlane na Opolszczyźnie.

- Zjadają więcej ryb, niż wyławiają wędkarze! - mówi Marian Magdziarz, prezes Opolskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych zaskarżyło jednak decyzję o odstrzale i odstraszaniu ptaków do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Dotyczy ona bowiem w większości terenów, na których żyją też bieliki i orliki krzykliwe, podlegające całkowitej ochronie.

- Zgodnie z przepisami na terenie, gdzie występują gatunki podlegające całkowitej ochronie, decyzję o odstrzale podejmuje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie - tłumaczy Tomasz Wollny, prezes STE. - Mamy więc do czynienia z ewidentnym błędem prawnym, a wykonanie decyzji należy wstrzymać.
RDOŚ, która miała przekroczyć swe kompetencje i wydać wadliwe pozwolenia, odmawia komentarza.

Natomiast wędkarze oraz właściciele gospodarstw rybnych są załamani. - Jeden kormoran zjada dziennie ponad pół kilo ryby. A na naszych wodach mamy tych ptaków tysiąc albo i więcej! - mówi Marian Magdziarz.

Tomasz Wollny nie neguje, że kormorany mają ogromny apetyt. - Jedzą ryby, czynią szkody - przyznaje. - Ale nikt z wnioskujących o ich odstrzał nie wykazał jednak dokładnie, za jakie straty są odpowiedzialne ptaki ani jak oszacowano ich liczbę. Obawiam się, że kormorany i czaple chce się obarczyć także stratami powstałymi w wyniku kłusownictwa!
Decyzja zezwala praktycznie na wszelkie możliwe płoszenie lub zabijanie kormoranów czy czapli, łącznie z używaniem rac, petard, armatek hukowych czy myśliwskiej broni palnej (ślepa lub ostra amunicja) przez cały okres lęgowy zwierząt, czyli od marca do końca listopada włącznie.

- To kolejna sprawa, która zadziwia - podkreśla Wollny. - Jak można zgodzić się na odstraszanie petardami, racami, armatami hukowymi przez cały sezon lęgowy?! Ze stawów ucieknie dosłownie wszystko, łącznie z żabami! I oczywiście orliki krzykliwe, bieliki.
Bielik jest także naturalnym wrogiem czapli i kormoranów. Może polować na dorosłe osobniki, niszczy także ich gniazda. - Gdyby bieliki nie były niepokojone, ich obecność koło stawów zmniejszyłaby liczbę innych ptaków zjadających ryby, przez co odstrzały nie byłoby potrzebne - przekonują ekolodzy. Chociaż przyznają, że bielik również żywi się... rybami.

- Mamy po prostu we współczesnym świecie zakłóconą równowagę - podkreślają ekolodzy. - Ale do przywrócenia równowagi należy dążyć metodami jak najbardziej ekologicznymi i humanitarnymi. A Polska to nie kraj, w którym organizuje się safari.
- Metodą ekologiczną może być na przykład rozwieszanie sieci nad częścią akwenów - uściśla Wollny. - Dopiero kiedy takie metody zawiodą, można wspierać je innymi, na przykład wystrzałami z armat hukowych, a na samym końcu - polowaniem.

Marian Magdziarz odpowiada, że wędkarzom i właścicielom gospodarstw hodowlanych też zależy na ekologicznych rozwiązaniach, opolski PZW nawet je stosował. Ale...

- Z marnymi efektami. Na wielkich akwenach, takich jak jeziora turawskie czy nyskie, siatek nie rozstawimy, bo to zbyt kosztowne - mówi prezes Magdziarz. - Na mniejszych stawach, owszem, zakładaliśmy siatki, specjalne liny. I co? Kormoran uczył się wyławiać ryby mimo przeszkód. To ptak o ogromnej zdolności przystosowawczej!

Kormoran faktycznie z tego słynie. We Francji poza odstrzałem tych ptaków posunięto się parę lat temu nawet do masowego niszczenia ich gniazd. - Poskutkowało, otwarto szampany - opowiada Magdziarz. - Ale po miesiącu, dwóch nad stawami i rzekami znów pojawiły się kormorany...

Jeśli okaże się, że decyzja RDOŚ była wadliwa i nie będzie można dokonać odstrzału kormoranów, to straty w opolskich stawach hodowlanych mogą sięgnąć nawet 60-70 proc. To poważny problem, Opolszczyzna jest piątym w Polsce producentem karpia.

- Jeśli mamy się pogodzić ze szkodami, jakie czynią kormorany w naszych gospodarstwach, gdzie zresztą gospodarzymy w imieniu państwa polskiego, to oczekujemy, że państwo będzie nam za te straty wypłacać odszkodowania - mówi prezes opolskiego PZW. - Tak jak myśliwi wypłacają rolnikom odszkodowania za straty w uprawach dokonane przez dziką zwierzynę

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbyszek

Ci psełdoekolodzy,jak pokazuje historia już nie jeden raz zaszkodzili polskiej fałnie np.wprowadzając ochronę drapiezników skrzydlatych.Niestety sama teoria mija się tak jak i w tym przypadku z praktyką.Proponuję rozstawić ich wokół stawów rybnych i niech przez 24 godziny krzyczą do kormoranów; a sio, uciekaj stąd !!!.Ilu z nich wytrzyma nawet tych parę godzin ???. A może założą własne konto na które będą sami zbierać pieniądze na straty poniesione przez właścicieli stawów rybnych ?.To istna paranoja !!!

k
kaktus
ci ludzie zainwestowali SWOJE DUŻE pieniądze w te stawy, to ich ŻRÓDŁO UTRZYMANIA - zapłać za ryby zżerane przez ptaki a potem drzyj mordę, na miejscy tych ludzi - ZNISZCZYŁABYM GNIAZDA i już!

co za durna baba...
głupszej osoby na planecie nie widziałem
k
kaktus

głupszej osoby na planecie nie widziałem

e
edurace music

A kiedy odstrzał rzeczników prasowych, co? Jakby tak odstrzelic paru, to by się powietrze zrobiło lżejsze.

G
Gość

Marszałek wyrżnął w zabytkowym parku w Mosznej - "Perle Opolszczyzny" - kilkase drzew, by na środku stawu harbiego, pomiędzy trzcinami, centralnie, w samym bagnie, postawić nowy, pogierkowski blok, przeznaczony na szpital wariatów i na wieść o tym żaden ekolog nawet palcem nie kiwnął ! Zapraszam czułych ekologów do prawdziwej konfrontacji ze smutną konsekwencją działań naszych przetroskliwionych ekologią urzędników - realia porażają, to nie są żadne próby chwytania w locie umoczonych kormoranów za ogon, ale prawdziwa, bezlitosna masakra piłą motorową jednego z najcenniejszych zespołów roślinnych na Opolszczyźnie. W swej zakłamanej trosce o środowisko jesteśnie bezradni, niepoważni, komiczni i ponuro śmieszni.

k
kormoran

Sprawa jest oczywista nieudało się "stowarzyszeniu technologii ekologicznych SILESIA " wyciągnąć kaski od elektrowni przy budowie bloków to łapią się wszystkiego może od rybaków się uda. EKOTERORYZM w czystym wydaniu. Jesteś żałosny tomaszku w. weź się do roboty.

E
Elena
... Te Twoje wyobrażenia o "publico bono", pojęciu zysku, są bardzo kulawe - już lepiej z najgłupszym ekologiem stracić, niż z Tobą zyskać.

ci ludzie zainwestowali SWOJE DUŻE pieniądze w te stawy, to ich ŻRÓDŁO UTRZYMANIA - zapłać za ryby zżerane przez ptaki a potem drzyj mordę, na miejscy tych ludzi - ZNISZCZYŁABYM GNIAZDA i już!
m
mp3
Wstrzymane są też prace budowlane na rzece odrze przy budowie jazu w Chróscicach , podobno tam jakis orlik ma teraz gody i nie wolno wykonywać glosnych prac, ciekawe czy ekolodzy nakarmią dzieci pracownikow którzy sa na czas tych godów bez pracy .

Wstrzymane są też prace budowlane na rzece odrze przy budowie jazu w Chróscicach , podobno tam jakis orlik ma teraz gody i nie wolno wykonywać glosnych prac, ciekawe czy ekolodzy nakarmią dzieci pracownikow którzy sa na czas tych godów bez pracy .
Przestańcie już wycierać sobie buzie pisząc, że ludzie nie mają co jeść, że ochrona przyrody a ludzie głodują, że tamto siamto. Takie jest prawo, przyroda jest wspólnym dziedzictwem naszego kraju, które można przekuć na konkretne zyski w postaci turystyki. Nie bądź taki samolubny skąd wiesz, że przyszłe pokolenia będą tak durne jak to nasze teraz co wszystko niszczy. Może im też coś zostawić z natury..
G
Gość
Zeby za wstrzymanie jakiejs budowy z powodu zabki kwiatuszka lub szkody wyrzadzone w tym przypadku przez kormorany lub w innych przez bobry zaplacili ekolodzy temat by sie sam rozwiazal i ekolodzy w nie ktorych przypadkach by sie nie panoszyli

Wstrzymane są też prace budowlane na rzece odrze przy budowie jazu w Chróscicach , podobno tam jakis orlik ma teraz gody i nie wolno wykonywać glosnych prac, ciekawe czy ekolodzy nakarmią dzieci pracownikow którzy sa na czas tych godów bez pracy .
G
Gandharwa

Witam serdecznie, dla zainteresowanych tematem:

a) Zakwestionowane przez nas decyzje administracyjne - ste-silesia.org/listy/RDOS20120426-D.pdf

b ) Nasze odwołanie do SKO wraz z uzasadnieniem - ste-silesia.org/listy/RDOS20120509.pdf

c) Program ochrony kormorana w Polsce - alternatywne metody minimalizacji strat w rybołówstwie - od strony 56 (rozdział 6) - ste-silesia.org/dokumenty/kormoran-program2011.pdf

d) krótko o kormoranie - ste-silesia.org/dokumenty/kormoran-opis.pdf

e) krótko o czapli siwej - ste-silesia.org/dokumenty/czapla_siwa-opis.pdf

f) krótko o bieliku - ste-silesia.org/dokumenty/bielik-opis.pdf

Generalnie chodzi o to, że te decyzje wydano z podstawowym błędem formalnym: najpierw zarządca wód powinien zwrócić się do GDOS o zgodę na płoszenie bielika (pod pewnymi warunkami) a potem z tą zgodą przyjść do RDOS o zgodę na płoszenie i zabijanie kormoranów czy czapli. o ile nie a alternatywy. Takie jest prawo.

Mogę dać takie obrazowe porównanie: Urząd miasta wydaje decyzję - pozwolenie budowlane - pozytywne, czyli zgoda jest. Ale na dole decyzji drobnym druczkiem jest taka adnotacja: informujemy, że budynek będzie stawiany na działce, pod którą się znajdują złoża węgla brunatnego. Zgodnie z prawem geologicznym nie wolno tam nic budować pod rygorem rozbiórki do czasu uzyskania zezwolenia ministra gospodarki.

Czyli decyzje masz, możesz budować...ale jednocześnie jak ją wykonasz, to grozi ci rozbiórka bez odszkodowania i jeszcze grzywna....

Tak samo tutaj: możesz sobie strzelać do kormoranów, ale informujemy, że są bieliki (być może są) i jak je spłoszysz to płacisz karę oraz idziesz do aresztu.

Pytanie: po co wydano taką decyzję?

G
Gandharwa
Skoro natura sobie nie radzi z równowagą czas zaostrzyć środki ... zniszczyć gniazda owych czapli i kormoranów, szczególnie te lęgowe BEZWGZLĘDNIE -- na to nie potrzeba zgody!!! Jeśli miejsce lęgowe znajduje się na prywatnym terenie TYM BARDZIEJ wara ekologom (do odstrzału przez ochronę), a z prawnego punktu widzenia mogą pocałować we ...

Jesteś pewien? Sprawdź sobie art 52, 56 ustawy o ochronie przyrody
I przypomnij sobie, czy na własnym terenie możesz sobie dowolnie ścinać drzewa (poza owocowymi i bardzo młodymi) bez zezwolenia urzędu gminy. Przypomnij sobie, by nie było olbrzymiej kary.
G
Gość
Skoro natura sobie nie radzi z równowagą czas zaostrzyć środki ... zniszczyć gniazda owych czapli i kormoranów, szczególnie te lęgowe BEZWGZLĘDNIE -- na to nie potrzeba zgody!!! Jeśli miejsce lęgowe znajduje się na prywatnym terenie TYM BARDZIEJ wara ekologom (do odstrzału przez ochronę), a z prawnego punktu widzenia mogą pocałować we ...

Poza tym odstraszanie czapli na terenie prywatnym jest całkowicie dozwolone gdyż nie jest to obszar ochronny ... sugeruję ultradźwięki o częstotliwości skutecznie eliminującej i prowadzące do trwałej zmiany stanu szkodników ... technika górą nad naturą ... a co do lęgowisk to zawsze można z zyskiem takie miejsca zagospodarować na kolejne osiedle, kurort czy fabrykę wytwarzającą dobra -- pro publico bono i wzbogacanie ludzkości

... Te Twoje wyobrażenia o "publico bono", pojęciu zysku, są bardzo kulawe - już lepiej z najgłupszym ekologiem stracić, niż z Tobą zyskać.
X
X

Zeby za wstrzymanie jakiejs budowy z powodu zabki kwiatuszka lub szkody wyrzadzone w tym przypadku przez kormorany lub w innych przez bobry zaplacili ekolodzy temat by sie sam rozwiazal i ekolodzy w nie ktorych przypadkach by sie nie panoszyli

a
ag

jak nie urok to sraczka , eko teroryści, ciekawe co jeszcze deb***e wymyślą

f
fejszter

Strzelac do wszystkich i do wszystkiego co zwiazane je z PO i ryzym zdrajca ..

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3