Ekonomik w Kluczborku świętuje 70-lecie. Szkoła słynęła z potańcówek i pięknych dziewczyn

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kluczborku, czyli kluczborski ekonomik  świętuje swoje 70-lecie.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kluczborku, czyli kluczborski ekonomik świętuje swoje 70-lecie. Mirosław Dragon
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kluczborku, czyli popularny kluczborski ekonomik oraz gazbuda, świętuje swoje 70-lecie.

Na obchody zaproszono m.in. byłych dyrektorów, nauczycieli, a także absolwentów.

Jednym z nich jest starosta kluczborski Piotr Pośpiech, który w szkole przy ul. Skłodowskiej-Curie ukończył liceum ekonomiczne. Maturę zdawał w 1989 roku.

- Z sentymentem wchodzę do tej szkolnej auli, ponieważ tutaj bawiłem się na studniówce i tutaj pisałem egzamin maturalny - mówił Piotr Pośpiech. - Wtedy uczyło się tutaj 1200 uczniów.

Starosta zapowiedział, że w najbliższych latach wyremontowana zostanie elewacja szkoły. W ostatnich latach aż 4,5 mln zł zainwestowano w bazę szkolnictwa zawodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.

ZSP nr 1 znana jest powszechnie jako kluczborski ekonomik, a także jako gasbuda (od klas gastronomicznych).
- W gasbudzie były kiedyś najlepsze potańcówki w mieście! - wspominają starsi mieszkańcy Kluczborka.

- W gasbudzie były też najpiękniejsze dziewczyny w mieście, co jest aktualne do dzisiaj, jak widzę - dodał Andrzej Olech, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kluczborku.

Jak się okazało, uczniem ekonomika w Kluczborku był również opolski marszałek Andrzej Buła.
- Jestem absolwentem kluczborskiego ogólniaka, ale po maturze zacząłem grać w Metalu Kluczbork, miałem tam etat, ale jednocześnie przez rok uczyłem się tutaj w policealnym studium - mówi Andrzej Buła.

Dzisiaj w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kluczborku uczy się 350 uczniów. Dyrektorem szkoły jest Ewa Sygulla.

W skład zespołu wchodzą: Technikum nr 3, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 oraz Policealna Szkoła dla Dorosłych nr 3. W szkole prowadzone są także Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe, gdzie dorosłe osoby mogą zdobyć nowy zawód.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kluczborku istnieje od 1946 roku. Taką nazwę szkoła nosi od 2002 r..

Kuratorium Okręgu Szkolnego Śląsko-Dąbrowskiego w Katowicach planowało utworzenie w Kluczborku Państwowego Gimnazjum i Liceum Administracyjno-Handlowego już 1 grudnia 1945 r.

Początkowo szkoła mieściła się w pomieszczeniach zastępczych. Najpierw w budynku dzisiejszej szkoły podstawowej nr 2 przy ul. Wolności, gdzie zapisy do szkoły ogłoszono już 6 grudnia 1945 r. Naukę w Gimnazjum Handlowym rozpoczęto 18 stycznia 1946 r. Prowadzono też naukę w godzinach popołudniowych w Gimnazjum i Liceum Administracyjno-Handlowym dla uczniów pracujących.

Następnymi tymczasowymi lokalizacjami były: internat przy ul. Jagiellońskiej 1 oraz budynek przy ul. Byczyńskiej 9, w którym jednocześnie funkcjonowała Komenda Powiatowa Milicji Obywatelskiej. Szkoła miała w tym budynku 10 sal na pierwszym piętrze.

Całe wyposażenie szkoły to były wówczas 3 tablice, 20 stołów, 20 krzeseł i 3 stoły dla nauczycieli. Wszystko to zostało tylko wypożyczone od Zarządu Miejskiego.

Dopiero od nowego roku szkolnego 1946/47 szkoła przeniosła się do budynku przy ul. Opolskiej (dzisiaj Marii Skłodowskiej-Curie), w którym mieści się do dzisiaj. Wtedy z budynku wyprowadziło się Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące, które przeniosły się do budynku przy ul. Mickiewicza (gdzie mieści się do dzisiaj), stamtąd z kolei wyprowadziła się sowiecka komendantura miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska