Ekonto odpowiada na pytania czytelników

fot. Andrzej Jagiełła
Anna Baranowska z WFOŚiGW
Anna Baranowska z WFOŚiGW fot. Andrzej Jagiełła
Anna Baranowska z WFOŚiGW oraz Małgorzata Małek, Koordynator w Zespole Ochrony Wód i Gospodarki Wodnej udzielają informacji czytelnikom nto.

Czy można uzyskać środki z WFOŚiGW w Opolu na odnawialne źródła energii?

Odpowiada Anna Baranowska z WFOŚiGW:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu udziela pożyczek oraz dotacji na zadania dotyczące odnawialnych źródeł energii.

Dofinansowane mogą być:

lokalne źródła energii odnawialnej i wprowadzanie bardziej przyjaznych dla środowiska nośników energii (geotermalnej, wód płynących, wiatrowej, słonecznej, biomasy);
pilotażowe i przykładowe instalacje wykorzystania źródeł odnawialnej energii oraz budowa instalacji do produkcji biomasy oraz biokomponentów i biopaliw płynnych;
uruchamianie produkcji urządzeń, wyrobów i technologii służących ochronie środowiska, w tym odnawialnym źródłom energii;
wykorzystanie paliw alternatywnych.

Pożyczki w zależności od podmiotu ubiegającego się o jej przyznanie mogą być udzielane bezpośrednio ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu publicznym jednostkom organizacyjnym ochrony zdrowia, oświaty i kultury, związkom, stowarzyszeniom i porozumieniom komunalnym, jednostkom samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, utworzonym przez gminy spółkom prawa handlowego oraz dużym przedsiębiorstwom i podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą - do wysokości 75% - 95% kosztów zadania netto.
Kredyty udzielane są osobom fizycznym i mikroprzedsiębiorstwom - do wysokości 60% kosztów zadania netto w ramach uruchomionej linii kredytowej w Banku Ochrony Środowiska.

Dotacje są przyznawane na instalacje wykorzystania źródeł odnawialnych energii. Udział przyznanej dotacji w roku 2009 nie może być wyższy niż 40% kosztów zadania netto, lecz nie więcej niż 100 000 zł.

Z pomocy finansowej w formie dotacji mogą skorzystać m.in. publiczne jednostki organizacyjne ochrony zdrowia, oświaty i kultury, związki, stowarzyszenia i porozumienia komunalne, jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie Funduszu.
Kilka lat temu wybudowałem w moim gospodarstwie przydomową oczyszczalnię ścieków. Obecnie w mojej miejscowości została wybudowana kanalizacja i mieszkańcy mają obowiązek odprowadzać do niej ścieki ze swoich posesji. Czy dotyczy to również posesji wyposażonych w przydomowe oczyszczalnie? Czy mogę nadal korzystać z wybudowanej przeze mnie oczyszczalni?

Odpowiada Małgorzata Małek, Koordynator w Zespole Ochrony Wód i Gospodarki Wodnej:

Obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej nakłada art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2005 r. nr 236 poz. 2008 z późn. zmianami).

Oto jego brzmienie:
Art. 5.1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: (...) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

Tak więc jeżeli ktoś wybudował wcześniej przydomową oczyszczalnię ścieków, może ją nadal eksploatować i w świetle przytoczonego wyżej przepisu nie musi przyłączać się do kanalizacji.

Oczywiście podejmując decyzję o dalszej eksploatacji oczyszczalni przydomowej, warto zastanowić się nad wadami i zaletami takiego rozwiązania. Oczyszczalnia wraz z drenażem rozsączającym zajmuje powierzchnię, która mogłaby być wykorzystywana w inny sposób. Właściciel oczyszczalni musi zapewnić jej właściwą eksploatację i również ponosić związane z tym koszty: zakupu bioaktywatorów, przeglądów oczyszczalni i czyszczenia filtra, wywozu osadów, energii elektrycznej w przypadku konieczności napowietrzania ścieków.

Występują też pewne ograniczenia - jeśli ścieki z domu odprowadzane są do przydomowej oczyszczalni, powinno się z umiarem stosować agresywne domowe środki chemiczne (na przykład preparaty do udrażniania kanalizacji).
Korzystanie ze zbiorowego systemu kanalizacyjnego zwalnia nas z obowiązku zajmowania się sprawami eksploatacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska