Biologiczna ochrona upraw. Od 2023 można za nią dostać dopłaty
Ekoschemat polega na zastosowaniu na danej uprawie biologicznego środka ochrony roślin jako substancje czynne zgodnie z etykietą danego środka. Preparaty te muszą być zarejestrowane jako środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zabieg, chemicznym środkiem ochrony, będzie dopuszczony tylko w ostateczności, gdy nie będzie możliwa eliminacja patogenów poprzez preparaty mikrobiologiczne.
Płatność roczna przyznawana jest do powierzchni gruntów rolnych objętych ekoschematem, położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, posiadanych przez rolnika, na których ten rolnik przeprowadził, w celu eliminacji danego agrofaga, zabieg ochrony upraw, wyłącznie przy użyciu środka ochrony roślin, zawierającego mikroorganizmy jako substancje czynne.
Szacuje się dopłatę 90 euro do hektara. W 2023 roku na ten cel resort przeznacza 2 mln zł.
Zabieg należy przeprowadzić zgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami. Płatność do biologicznej ochrony upraw jest przyznawana do powierzchni:
- upraw trwałych lub
- gruntów ornych lub
- zadrzewionej w systemie rolno-leśnym, jeżeli w ramach tego systemu są uprawiane tylko drzewa owocowe na trwałych użytkach zielonych;
Jak wyjaśnia ARiMR, warunek zastosowania biologicznego środka ochrony roślin uznaje się za spełniony, jeżeli został zastosowany co najmniej jeden zabieg ochrony upraw, przy użyciu biologicznego środka ochrony roślin.
Rolnik ma obowiązek prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej, oraz dostarczyć do ARiMR wyciąg z tego rejestru, potwierdzający wykonanie zabiegu biologicznym środkiem ochrony roślin oraz złożyć do Agencji imienny dokument potwierdzający zakup środka ochrony roślin, albo inny imienny dokument potwierdzający jego nabycie, w którym wskazano, jaki środek ochrony roślin został nabyty oraz jego ilość, w terminie do dnia 31 sierpnia roku, w którym złożył wniosek o przyznanie płatności.
Przeczytaj też:
- Ekoschemat Dobrostan zwierząt od 2023 roku obejmuje 7 gatunków. Poznaj możliwości
- Ekoschemat: Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych. Kto i na jakich warunkach otrzyma płatności?
- Rolnictwo węglowe. Na co można dostać pieniądze? Jakie są wymogi? Lista punktów za praktyki
- Dopłaty na produkcję roślinną w systemie IPR. Komu przysługują? Płatność zależy od powierzchni. Oto zasady ekoschematu
- Ekoschemat: Obszary z roślinami miododajnymi. Kto może ubiegać się o płatności? Jakie rośliny można uprawiać?
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?