Ekshumacja w Strzelcach Opolskich. Szczątki więźniów leżą nawet pod chodnikiem

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
W trakcie badań archeologicznych, które prowadzi fundacja „Silesia”, wspólnie ze studentami z Uniwersytetu Opolskiego, odkryto szkielety należące do 68 osób. Kolejne dwa szkielety będą podjęte w ciągu najbliższych dni.
W trakcie badań archeologicznych, które prowadzi fundacja „Silesia”, wspólnie ze studentami z Uniwersytetu Opolskiego, odkryto szkielety należące do 68 osób. Kolejne dwa szkielety będą podjęte w ciągu najbliższych dni. Radosław Dimitrow
Prace archeologiczne prowadzone na terenie dawnego boiska w Strzelcach Opolskich wykazały, że pochowano w tym miejscu ponad 70 osób. Wszyscy będą ekshumowani.

Cmentarz na terenie dawnego boiska „Budowlanych” znajduje się w Strzelcach Opolskich niedaleko Zakładu Karnego nr 1. O tym, że w tym miejscu mogli być chowani zmarli było wiadomo chociażby ze starej fotografii sprzed II wojny światowej.

W przyszłości ma w tym miejscu powstać hala produkcyjna, dlatego inwestor zlecił dokładne sprawdzenie terenu.

W trakcie badań archeologicznych, które prowadzi fundacja „Silesia”, wspólnie ze studentami z Uniwersytetu Opolskiego, odkryto szkielety należące do 68 osób. Były one pochowane w rzędach charakterystycznych dla cmentarza.

- Szczątki kolejnych dwóch osób będą ekshumowane w ciągu najbliższych dni - zapowiada Andrzej Latusek prezes fundacji „Silesia”. - Ale prace wykazały jeszcze jedną ciekawą rzecz. Otóż cmentarz znajduje się nie tylko pod murawą, ale także pod chodnikiem, który przebiega wzdłuż boiska. Wydobycie szczątków nie będzie prostym zadaniem, bo teren przedzielony jest jeszcze ogrodzeniem, a pod chodnikiem biegną dodatkowo rury doprowadzające m.in. wodę i gaz.

Fundacja zwróciła się już w tej sprawie z wnioskiem do starostwa.

- Zgadzamy się na rozebranie chodnika, żeby ekshumacja mogła być dokończona - mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki.

Prace archeologiczne na terenie samego boiska zakończą się jeszcze we wrześniu. Natomiast ekshumacja pod chodnikiem ma być przeprowadzona w późniejszym terminie. Ślady w ziemi wskazują, że może tam leżeć jeszcze kilkanaście osób.

Cmentarz w tej części Strzelec Opolskich najprawdopodobniej przeznaczony był dla więźniów, którzy zmarli podczas odbywania kary. Śmierć wśród osadzonych następowała m.in. na skutek chorób lub podczas ciężkich urazów w trakcie prac w strzeleckich kamieniołomach.

- Szczątki przejdą badania antropologiczne, a następnie zostaną pochowane na cmentarzu komunalnym w Strzelcach Opolskich - dodaje Andrzej Latusek. - Chcemy, żeby więźniowie mieli swój nagrobek w zbiorowej mogile. Ponadto dwaj żołnierze niemieccy, których odkryliśmy, będą pochowani na cmentarzu wojennym w Nadolicach (woj. dolnośląskie).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska