Obaj autorzy, posiadają też wieloletni staż pracy w policji. Książka Marka Dyjasza, eksperta tematyki bezpieczeństwa, kryminalistyki i kryminologii jest dedykowana w dużej mierze dla środowiska zawodowego - komórek audytu i kontroli wewnętrznej. Jej tytuł to „Audyt śledczy - przetwarzanie informacji z wykorzystaniem metod i technik analizy śledczej”. - Ciekawe informacje znajdą w niej też osoby z branży służb mundurowych. W dużej mierze książka oparta jest na wykorzystaniu wszelkich informacji w codziennej pracy - wyjaśnia autor Marek Dyjasz, wykładowca WSB, były szef Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
Podstawowym i nadrzędnym celem napisania książki było wykazanie przydatności wykorzystania analizy śledczej, nazywanej w policji analizą kryminalną. - Wskazałem również na niebezpieczeństwa z jakimi osoby pozyskujące i zarządzające informacją mogą się zetknąć w codziennej pracy - mówi wykładowca. - A ponieważ informacja jest wszechobecna w naszym życiu zawodowym i prywatnym, dla mnie ważne było uwypuklenie jej znaczenia na przebieg całego procesu wykrywania przestępstwa. Za tym idzie odpowiedź na siedem złotych pytań kryminalistyki: co, gdzie, kiedy, jak, czym, dlaczego oraz kto?
Kolejna, właśnie przekazana do składu książka to „Policyjna jednostka specjalna policji w regionalnej polityce bezpieczeństwa. Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Opolu”. - To propozycja dla wszystkich, których interesują zagadnienia jednostek specjalnych, i wojska, i policji - mówi Bartłomiej Pater, wykładowca WSB, dowódca sekcji antyterrorystycznej w latach 2006-2016. - W przypadku policji mowa jest o zatrzymywaniu niebezpiecznych przestępców, ale również o sytuacjach zagrożenia terroryzmem na terenie Opolszczyzny i kraju. Ta książka pokazuje miejsce jednostki w polityce bezpieczeństwa całego województwa. Współautorem publikacji jest dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. - Zadbaliśmy o teorię i przykłady jej zastosowania w życiu. Ciekawe są na pewno wywiady z kierownikami sekcji, przedstawiające jej historię od początku do dziś, czyli od 1993 roku - opowiada. - Zmieniły się nazwy, struktury rozbudowano. My tworzyliśmy jednostkę od podstaw. Dziś ona jest samodzielna, to osobny pion kontrterrowystyczny w strukturach policji.
Czym jednostka specjalna się zajmuje? - Tu pracują „rzemieślnicy”, specjaliści z pasją. Wybrali ten zawód nie przez przypadek i nie dla pieniędzy. To wszystko wybrzmiewa m.in. w wywiadach zawartych w książce - zdradza Bartłomiej Pater.
W książce znajdziemy opisy zatrzymań grup przestępczych, osób poszukiwanych listami gończymi, europejskim nakazem aresztowania czy likwidacji plantacji narkotyków. Ciekawie zapowiada się bogata szata graficzna wydawnictwa, a w niej m.in. zdjęcia ludzi, ubrań, wyposażenia operatorów z lat 90. XX wieku.

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?