reklama

Ekspres na kapsułki: jak wybrać najlepszy ekspres na kapsułki do domu?

Materiał informacyjny
Nosisz się z zamiarem zakupu domowego ekspresu? Świetnie trafiłeś. Bo z artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze takiego sprzętu i jak znaleźć dla siebie najlepszy model.

Jak działa ekspres do kawy na kapsułki?

Wśród ekspresów do kawy wyróżnia się urządzenia przelewowe i ciśnieniowe. Do ciśnieniowych należą m.in. kawiarki, ekspresy kolbowe (nazywane również półautomatycznymi) oraz ekspresy automatyczne. Do tych ostatnich zalicza się ekspresy na kapsułki oraz ekspresy automatyczne wyposażone w młynek oraz system spieniania mleka.

Żeby ekspres na kapsułki zaparzył kawę, musi wytworzyć odpowiednie ciśnienie. Pod tym ciśnieniem woda przepuszcza się przez zmielony kawowy proszek, co w rezultacie daje filiżankę czarnej aromatycznej kawy. Do przygotowania esencjonalnego espresso potrzeba przynajmniej 9 barów. Jednak im wyższe ciśnienie wody, tym więcej smaku i aromatu w małej czarnej. Dzięki wyższemu ciśnieniu na kawie powstaje też kremowa pianka nazywana crema, która wzbogaca smak napoju i zapobiega szybkiego stygnięciu kawy.

Wysokie ciśnienie umożliwia szybsze zaparzenie espresso. Przy 9 barach czas przygotowania kawy trwa ok. 20 sekund. Czarny napar będzie delikatnie kwaskowaty i o mniejszej zawartości kofeiny niż ten zaparzony metodą bezciśnieniową.

Choć ekspres ciśnieniowy powinien wytwarzać ciśnienie minimum 9 barów, producenci wyposażają swoje sprzęty w pompy generujące wyższe wartości. Modele dobrej klasy charakteryzują się ciśnieniem 15-19 barów. Z takimi parametrami ekspres może zaparzyć kawę już w kilka sekund, a efektem będzie bardzo smaczny napój z charakterystyczną kremową i delikatną pianką.

Kapsułki do ekspresu – ceny i zamienniki oryginalnych kapsułek

Jak sama nazwa wskazuje, ekspres na kapsułki potrzebuje kapsułek, żeby zaparzyć wybrany napój. Te dedykowane do każdego modelu pojemniczki wypełnione zmielonymi kawowymi ziarnami zawierają wszystko, czego potrzeba do przyrządzenia małej czarnej. Gotową kapsułkę umieszczasz w ekspresie, wciskasz odpowiedni przycisk (w rzeczywistości wybierasz ilość wody i ciśnienie, pod jakim ekspres zaparzy dany rodzaj kawy) i czekasz na swoją filiżankę.

Każdy producent ekspresów oferuje zestawy napojów, które można zaparzyć w danym ekspresie. Nie są to jedynie kawy, ale również i herbaty oraz gorąca czekolada czy kakao. W niektórych sprzętach nawet bez dodatkowego spieniacza do mleka można przygotowywać kawy mleczne za naciśnięciem jednego przycisku (ekspresy Nescafe Dolce Gusto).

Producenci ekspresów na kapsułki mają w ofercie dedykowane do danego modelu kapsułki. A co z zamiennikami? Czy warto z nich korzystać? Kupując zamienniki oryginalnych kapsułek, nigdy nie masz gwarancji takiej jakości i smaku kawy, jaką deklaruje producent sprzętu. Możesz nabyć również kapsułki do samodzielnego napełniania, ale czy to nie zaprzecza wtedy idei ekspresu kapsułkowego? Urządzenie z założenia ma przecież być jak najwygodniejsze i jak najmniej obsługowe. Jeśli zamierzasz samodzielnie nasypywać proszek do kapsułek, to czy nie lepiej zdecydować się na półautomatyczny ekspres ciśnieniowy z kolbą? Zaparzenie kawy w obu sprzętach będzie wyglądało wtedy podobnie z tą różnicą, że do ekspresu kolbowego wygodniej będzie Ci wsypywać kawę.

Ile trzeba zapłacić za jedną kawę z ekspresu kapsułkowego? Cena jednej kapsułki to koszt ok. 1,7-2,1 zł w zależności od rodzaju napoju. Im bardziej wyszukana kawa, tym droższa kapsułka.

Jak odkamienić ekspres na kapsułki?

Żeby ekspres na kapsułki działał bez zarzutu, zaparzał smaczną kawę i jak najdłużej Ci służył, trzeba regularnie oczyszczać go z kamienia. Większość automatycznych sprzętów kapsułkowych „zgłosi” konieczność odkamieniania – nie musisz zatem pamiętać, kiedy to zrobić.

Do usuwania zalegającego w systemie kamienia używaj dedykowanych do danego modelu środków (mają postać płynną lub są w tabletkach). Płyn wlewamy do zbiornika na wodę, następnie wybieramy wskazane w instrukcji ustawienia i wciskamy przycisk zaparzania napoju. W ten sposób woda wymieszana z płynem odkamieniającym lub z rozpuszczoną tabletką przepływa przez cały system, oczyszczając go z zalegających w nim osadów. Odkamienianie możesz zrobić zawsze wtedy, kiedy przygotowywana kawa zaczyna smakować coraz kwaśniej, a tworząca się na niej crema szybko traci swoją puszystość (lub w ogóle puszysta nie jest).

Jaki ekspres na kapsułki? Najpopularniejsi producenci ekspresów kapsułkowych

Wśród producentów ekspresów na kapsułki wymienić należy markę Bosh, Krups, Nespresso, Philips, Tchibo i De’Longhi.
Marka Bosh proponuje sprytne ekspresy kapsułkowe z linii Tassimo. W ofercie firmy znajduje się model o bardzo małych wymiarach (Tassimo Vivy) przeznaczony do niewielkich przestrzeni oraz Tassimo Suny uruchamiany po dotknięciu filiżanką do obudowy.

Krups i De’Longhi mają w swojej ofercie ekspresy kapsułkowe Nescafe Dolce Gusto. Wśród ciekawszych modeli warto wymienić ekspres Krups Oblo o oryginalnym, nieco futurystycznym wzornictwie. Sprzęt charakteryzuje się małymi rozmiarami, co pozwala umieścić go nawet w bardzo małej kuchni. De'Longhi Gusto Genio to również ekspres w nowoczesnym wydaniu, którym steruje się za pomocą joystica, ustawiając temperaturę i potrzebną ilość wody.

Philips wyprodukował ekspres kapsułkowy (a właściwie saszetkowy) Senseo Latte Duo przygotowujący jednocześnie 2 filiżanki kawy. Sprzęt specjalizuje się w napojach mlecznych, ponieważ posiada wbudowany system mleczny. Marka Philips to zarówno ekspresy Saeco, jak też sprzęty Cafissimo. Asortyment obejmuje nowocześnie wyglądające ekspresy Saeco (o ciekawych koloroach) oraz gamę ekspresów z systemem mlecznym.

A co proponuje Tchibo? Kompaktowe i funkcjonalne ekspresy bez spieniacza mleka Cafissimo oraz wszechstronne urządzenia z funkcją spieniania mleka, jak np. Cafissimo Latte.

Ekspres do kawy na kapsułki – ze spieniaczem mleka czy bez?

Ekspresy na kapsułki to urządzenia, dzięki którym przygotowanie kawy zajmuje tylko kilka sekund. W kuchni nic się nie brudzi, bo zamknięta kapsułka nie pozwala, żeby kawowy proszek gdziekolwiek się rozsypał. Po zaparzeniu kawy wystarczy tylko wyrzucić zużyty pojemniczek do kosza. Żadnego bałaganu, mielenia kawy i jej odmierzania. Pełna wygoda.

Jeśli pijasz głównie czarną kawę, ekspres na kapsułki bez systemu mlecznego będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Kiedy przyjdzie Ci ochota na mleczny napój, zawsze możesz włożyć do ekspresu dedykowaną kapsułkę, z której zaparzysz cappuccino czy cafe latte. Większość producentów ma w swojej ofercie kapsułki nie tylko z kawą czarną, ale i z mlecznymi napojami.

To może jednak nie wystarczyć, jeśli uwielbiasz kawę z gęstą mleczną aksamitną pianką przygotowaną ze świeżego mleka. Kapsułka zaparzy wprawdzie idealną białą kawę. Ale nigdy nie będzie to taki sam napój, jak ten, do którego osobno spienisz mleko.

fot.: ekspres kapsułkowy ze spieniaczem mleka

To, czy wybierzesz ekspres na kapsułki z systemem mlecznym zależy od Twoich preferencji w piciu kawy. Kochasz mleczne napoje? Zdecyduj się na wygodny sprzęt ze zintegrowanym pojemnikiem na mleko łatwym do przechowywania w lodówce. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz za każdym razem nalewać mleka do zbiornika, a potem je z niego wylewać.

Ekspres kolbowy – alternatywa dla ekspresów na kapsułki

Oczywiście ekspres kapsułkowy to świetne rozwiązanie, kiedy rano jesteś zawsze w biegu. To również idealny model dla każdego, kto nie za dobrze zna się na sztuce parzenia kawy. Wygodny ekspres na kapsułki możesz z powodzeniem zastąpić ekspresem kolbowym: Ekspres kolbowy: jak wybrać najlepszy ekspres kolbowy do domu?.

Kupując wybrany przez siebie rodzaj kawy, zaparzysz wiele filiżanek po przystępnej cenie. Nie będziesz się też martwić, że w najmniej oczekiwanym momencie zabraknie Ci kapsułek i rano nie napijesz się energetyzującego napoju.

fot.: ekspres kolbowy EC 156.B

Choć ekspres kolbowy wymaga od Ciebie minimalnych umiejętności baristycznych, opanujesz je w krótkim czasie. Chodzi przecież tylko o to, żeby ziarna zmielić na pożądaną grubość i wsypać odpowiednią ilość proszku do kolby. Ale tego nauczysz się z czasem. Każda kolejna filiżanka będzie smakowała coraz lepiej.

Drogi ekspres kapsułkowy czy automatyczny ekspres do kawy na ziarna?

Przedział cenowy ekspresów kapsułkowych jest bardzo duży. Możesz kupić sprzęt za 200-300 zł, ale też zdecydować się na model z wyższej półki za prawie 2 tys. zł (np. Nespresso Creatista Plus). Pytanie jednak, czy w przypadku tak kosztownego ekspresu na kapsułki nie lepiej wybrać już automatyczny sprzęt do kawy z młynkiem i systemem mlecznym. Skoro dysponujesz budżetem 2 tys. zł, możesz zakupić w pełni zautomatyzowany ekspres od De’Longhi z wbudowanym młynkiem do kawy, jak np. Eletta Cappuccino https://www.ceneo.pl/30328953 lub Autentica Cappuccino https://www.ceneo.pl/32968329 czy nawet tańszy De’Longhi Ecam 23.460 S https://www.ceneo.pl/26786538.

Wszystkie wymienione modele oprócz zintegrowanego młynka na ziarna mają system mleczny umożliwiający przygotowanie kilku rodzajów białych napojów. Na poniższym filmie zaprezentowano, jak w codziennym życiu sprawdza się ekspres Eletta Cappuccino Top, w którym można przygotować 2 filiżanki kawy jednocześnie.

 
Ranking: Najlepszy ekspres ciśnieniowy - ranking blogerów 2019

Dlaczego warto wybrać ekspres w pełni zautomatyzowany, a nie ten na kapsułki? Odpowiedź jest prosta: bo ekspres z młynkiem daje więcej możliwości. To tak naprawdę Twoja domowa stacja baristyczna, w której wyczarujesz przepyszne kawowe cuda. Nawet jeśli niespecjalnie znasz się na parzeniu kawy, urządzenie Ci w tym pomoże. Wystarczy, że ustawisz mielenie kawy na odpowiednią pozycję (w sieci można znaleźć podpowiedzi, jaka grubość ziaren pasuje do konkretnych rodzajów kawy) i automatycznie spienisz mleko. Wszystko gotowe. Podobnie jak w ekspresie na kapsułki wkład Twojej pracy w przygotowanie kawowego napoju będzie minimalny.

Pojawia się teraz dylemat. Skoro ekspres automatyczny zrobi to samo, a nawet więcej niż ekspres na kapsułki, czy rzeczywiście warto inwestować w sprzęt kapsułkowy? Wszystko zależy od tego, jak dużo pijasz kawy i jakiej wygody oczekujesz. Przy ekspresie z młynkiem zawsze musisz mieć zapas ziarnistej kawy, przy ekspresie kapsułkowym – gotowe kawowe kapsułki. Sprzęt z jednorazowymi pojemniczkami to pełna wygoda, zawsze czysta kuchnia i łatwość czyszczenia ekspresu.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3