Elektroniczne zabezpieczenia domu

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Nowoczesne zamki i elektronika skutecznie mogą zabezpieczyć nasze mieszkanie.
Nowoczesne zamki i elektronika skutecznie mogą zabezpieczyć nasze mieszkanie. fot. sxc
Jak skutecznie chronić nasze mieszkanie? Radzi Grażyna Skupińska, specjalistka do spraw handlu firmy Unitrez Elektronik w Opolu.

- Kiedy należy zakładać instalację alarmową?
- Najlepiej już na etapie budowy. Po pierwsze dlatego, że wygodnie jest wtedy rozprowadzać kable, a po drugie dlatego, że na etapie wykańczania domu wnosi się do niego różne cenne elementy wyposażenia - grzejniki, piec, baterie i wiele innych przedmiotów, które bardzo często padają łupem złodziei. Koniecznym warunkiem do zainstalowania systemu alarmowego są wstawione drzwi i okna.

- Jak szukać odpowiedniej firmy ochroniarskiej?
- Jest ich sporo, więc przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, czy ma licencję. Najlepiej też powierzyć ochronę domu firmie, która funkcjonuje na rynku kilka lat i polecają ją znajomi.

- Z czego składa się system alarmowy chroniący dom?
- Z centrali, którą umieszcza się najczęściej blisko drzwi, oraz czujek przestrzennych, które pozwalają na wykrycie intruza zaraz po wtargnięciu w obręb chronionej przestrzeni. Takie czujki są najczęściej montowane na życzenie naszych klientów. Można jednak rozszerzyć ofertę - zamówić czujki, które będą reagować na dźwięk wybijanej szyby, niszczonej rolety, zapach ulatniającego się eteru (substancja usypiająca), swąd spalenizny lub zapach gazu. Można też zamontować czujki tak, by wykryły, że intruz dopiero zbliża się do domu.
- Czy wystarczy poprzestać na tym, że zainstalowany system w przypadku naruszenia bezpieczeństwa domu zaalarmuje sąsiadów sygnałem dźwiękowym?
- Wszystko zależy od tego, gdzie dom stoi. Jeśli znajduje się w dość dużej odległości od sąsiadów, to trudno oczekiwać, aby ktokolwiek na taki sygnał zareagował. Jeśli stoi w grupie domów, jest już większe prawdopodobieństwo, że ktoś sygnał usłyszy, zainteresuje się i wezwie policję. Jeśli natomiast zamówimy sobie monitoring, możemy być pewni, że po chwili od momentu, gdy do centrali firmy ochroniarskiej dotrze sygnał alarmowy, przyjedzie tam grupa interwencyjna i sprawdzi, co się dzieje.

Grażyna Skupińska, specjalistka do spraw handlu firmy Unitrez Elektronik w Opolu.
(fot. fot. Paweł Stauffer)

- Czy można zamontować centralę tak, aby na przykład w nocy system obejmował tylko część domu, na przykład parter i garaż?
- To bardzo często proponowany przez firmę wariant ochrony. Jeśli sypialnie i łazienka znajdują się na piętrze, można przed snem "uzbroić" tylko część domu na parterze. Inną możliwością jest wyodrębnienie garażu i umieszczenie tam centrali. Kiedy ktoś z domowników przyjedzie późno samochodem, może "zwolnić alarm" i spokojnie wejść do domu, a potem jeszcze raz włączyć czujki.

- A co ze zwierzętami w domu, jeśli czuwa nad nim system alarmowy?
- Na noc trzeba je trzymać w pomieszczeniu bez czujek.

- Czy to prawda, że każdy system alarmowy można unieszkodliwić?
- Tylko teoretycznie. W praktyce nie jest to takie proste, bo system ma wiele zabezpieczeń. Na złodzieja działa odstraszająco nawet informacja, że dom jest chroniony. Po co ryzykować, kiedy można kraść tam, gdzie nikt nie pilnuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska