Elektrownia Opole z jubileuszowym certyfikatem EMAS za najlepsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska oraz ekoinnowacji.

na podst. mat. PO
Elektrownia Opole i Zespół Elektrowni Dolna Odra, oddziały spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, zostały wyróżnione jubileuszowymi certyfikatami podczas inauguracji poznańskich targów POL-ECO SYSTEM.

EMAS to obecnie najwyższe ekologiczne wyróżnienie i najbardziej wiarygodny ze standardów zarządzania środowiskowego.

Certyfikaty, z rąk Henryka Kowalczyka, ministra środowiska oraz Andrzeja Szweda-Lewandowskiego, generalnego dyrektora ochrony środowiska, odebrał Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes zarządu ds. wydobycia PGE GiEK podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO System w Poznaniu.

System ekozarządzania i audytu EMAS (EcoManagement and Audit Scheme) to unijny system certyfikacji środowiskowej, adresowany do wszystkich organizacji, zarówno przedstawicieli firm, jak i instytucji niekomercyjnych, zainteresowanych wdrażaniem kompleksowych rozwiązań w obszarze ochrony środowiska.

Rejestracja w systemie ekozarządzania i audytu EMAS oznacza spełnienie przez organizację najbardziej restrykcyjnych wymagań z zakresu ochrony środowiska. Spełnienie tych wymagań jest potwierdzane certyfikatem przyznawanym przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

- Certyfikacja naszych dwóch oddziałów, Elektrowni Opole i Zespołu Elektrowni Dolna Odra to docenienie naszej wieloletniej działalności prowadzonej w sposób zrównoważony, przy zachowaniu wysokich standardów ekologicznych - przestrzeganiu wszelkich przepisów i norm środowiskowych - powiedział podczas uroczystości Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes ds. wydobycia PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

- Ochrona środowiska jest dla nas priorytetowym aspektem działalności. Koncentrujemy się na rekultywacji terenów pogórniczych, ograniczeniu emisji gazów i pyłów do atmosfery, ochronie wód i gleb oraz ich racjonalnym wykorzystywaniu. Poprawa sprawności wytwarzania energii, obniżanie energochłonności procesów wytwórczych, a także dywersyfikacja paliw pozwala PGE GiEK na dostarczenie naszym odbiorcom ekologicznego produktu, przy zachowaniu konkurencyjnych cen. Stale monitorujemy emisje substancji do atmosfery i odnotowujemy istotne ich obniżenie we wszystkich naszych jednostkach wytwórczych, nie tylko elektrowniach, które zostały dzisiaj wyróżnione, ale także w Bełchatowie i Turowie - dodał.

Elektrownia Opole to jedna z najmłodszych i najnowocześniejszych polskich elektrowni opalanych węglem kamiennym. Łącznie pracuje w niej sześć bloków energetycznych. Cztery Uruchomione w latach 1993-1997 cztery bloki charakteryzują się wysoką dyspozycyjnością i bardzo niskim współczynnikiem awaryjności. Zakończona w 2019 roku budowa dwóch nowoczesnych bloków energetycznych, każdy o mocy 900 MW brutto, była największym projektem inwestycyjnym w Polsce po 1989 roku, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Nowe bloki w Opolu produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Jednostki zostały zbudowane z zastosowaniem najnowszych technologii, dzięki czemu uzyskano ich sprawność w produkcji energii elektrycznej na poziomie co najmniej 45,5 proc., co oznacza ok. 25 proc. niższą emisję CO2 w porównaniu do pracujących w Polsce elektrowni starszej generacji.

W rozbudowanej elektrowni jest 6 bloków. Dwa nowe mają działać nieprzerwanie przez 35 lat.

Inwestycja za 11,6 mld zł zakończona w Opolu. Dwa nowe bloki...

Po oddaniu nowych jednostek, cała Elektrownia Opole może zaspokoić 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i jest trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie i Kozienicach. Do produkcji energii wykorzystywać będzie węgiel kamienny w ilości ok. 4 mln ton rocznie, pochodzący z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.

W skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra wchodzą Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie koło Gryfina oraz zlokalizowane w Szczecinie Elektrownia Pomorzany i Elektrownia Szczecin.

Obecnie prowadzone są prace, które pozwolą odtworzyć moce wytwórcze w Elektrowni Dolna Odra. To jeden z priorytetów inwestycyjnych Grupy PGE i kolejna flagowa inwestycja, pozwalająca Zespołowi Elektrociepłowni Dolna Odra na utrzymanie pozycji lidera wytwarzania energii elektrycznej i ciepła na Pomorzu Zachodnim.

Dwa bloki gazowo-parowe o łącznej mocy ok. 1400 MW zostaną zbudowane na wydzielonym terenie znajdującym się w sąsiedztwie istniejących bloków elektrowni w Nowym Czarnowie. Mają kosztować 4 mld zł. Wstępny harmonogram inwestycji zakłada rozstrzygnięcie przetargu i wybór wykonawcy na przełomie 2019 i 2020 roku, a początek komercyjnej eksploatacji nowych bloków planowany jest na 1 stycznia 2024 roku.

Jednym z kluczowych czynników dla terminowej realizacji inwestycji jest sprawna realizacja przyłącza gazowego przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Dodatkowo, tereny Zespołu Elektrowni Dolna Odra przygotowywane są do budowy nowych mocy fotowoltaicznych w ramach dużego Programu PV. Wstępne analizy wskazują, że docelowo mogłyby tam zostać zlokalizowane panele słoneczne o mocy nawet 125 MW.

Taka lokalizacja - jak podaje firma w komunikacie - pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie