Elektryczniak w Opolu daje szansę na dobrą pracę

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
W Elektryczniaku rozdano pierwsze dyplomy ukończenia kwalifikacyjnego kursu zawodowego. KKZ adresowane są do tych, którzy chcą umieć więcej, zdobyć inny fach i nowe zatrudnienie.

W połowie grudnia w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu uroczyście rozdano zaświadczenia o ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego w kwalifikacji E.07. Montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych.

Dyplomy wręczono po raz pierwszy, gdyż taką formę doskonalenia zawodowego osób dorosłych wprowadzono rozporządzeniem MEN w roku 2012.

Kursanci zajęcia rozpoczęli we wrześniu 2012 r. i zrealizowali 450 godzin dydaktycznych.

Wśród dwudziestu jeden uczestników, którzy dotrwali do końca, znaleźli się absolwenci technikum i zawodówki wchodzących w skład Zespołu Szkół Elektrycznych, a także absolwenci innych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących z całego województwa, a nawet wyższych uczelni.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe są efektem nowego podejścia do szkolnictwa zawodowego, bowiem poszczególne umiejętności mogą uzyskać na nich osoby dorosłe.

To oferta dla zainteresowanych zdobyciem dodatkowej kwalifikacji zawodowej, zarówno dla świeżych absolwentów ogólniaków, techników czy zasadniczych szkół zawodowych, jak i dla osób od dawna czynnych zawodowo, bądź pozostających bez pracy, które z uwagi na potrzeby rynku pracy i pracodawców chcą się przekwalifikować.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone są według programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w zawodach, w zakresie tej kwalifikacji, której dotyczy dany kurs.

Ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikację w zawodzie, przeprowadzanego na takich samych warunkach i w taki sam sposób jak w przypadku kształcenia realizowanego przez szkołę.

Opolski Elektryczniak dysponuje profesjonalną kadrą dydaktyczną oraz pracowniami wyposażonymi w sprzęt i pomoce dydaktyczne, umożliwiającymi prawidłową realizację kształcenia. Kursy kwalifikacyjne są nieodpłatne, gdyż koszty ich prowadzenia zostały uwzględnione w części oświatowej subwencji ogólnej.

Zespół Szkół Elektrycznych ma także status ośrodka egzaminacyjnego dla wszystkich zawodów, w których prowadzi kształcenie. W tym roku szkolnym uruchomiono kursy w kwalifikacji E.08. Montaż i konserwacja instalacji elektrycznych oraz E.24. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych. W następnym roku ponownie zostanie uruchomiony kurs w kwalifikacji E.07.

Zajęcia kursowe odbywają się w nowoczesnej pracowni elektrycznej, którą otwarto rok temu w ramach projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy".

Jedną z pierwszych szkół na Opolszczyźnie, które uruchomiły tę formę doskonalenia zawodowego był Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Bronisława Koraszewskiego w Opolu.

- Już w w październiku 2012 roku zorganizowaliśmy kurs T.6. Sporządzanie potraw i napojów - mówi dyrektor, Bożena Czapska-Czoch. - Szkolenie zawodowe w naszej szkole ma bardzo długą tradycję. Cieszymy się zaufaniem pracodawców, którzy cenią umiejętności naszych absolwentów. Niedawno otrzymaliśmy tytuł Lidera Edukacji Zawodowej przyznawany przez Ministra Edukacji Narodowej. Taki zaszczyt zobowiązuje, więc wciąż podnosimy sobie poprzeczkę.
Obecnie w kursie T.6. uczestniczy 33 słuchaczy, a 8 stycznia do egzaminu przystąpiło 17 absolwentów kursu T.15. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych. - Ta forma doskonalenia to strzał w dziesiątkę - mówi Artur, jeden z absolwentów pierwszego kursu w ZSZ nr 4 w Opolu. - Dyplom zawodowy honorowany jest we wszystkich krajach Unii.

Zdawalność egzaminów wśród absolwentów kkz w tej szkole wynosi 100 procent, co dodatkowo zachęca kolejne roczniki do starania się o miejsce w tej formie podnoszenia kompetencji. W najbliższym czasie szkoła planuje uruchomić - oprócz już wymienionych - kurs A.18. Prowadzenie sprzedaży, kurs A.22. Prowadzenie działalności handlowej oraz kurs T.4. Produkcja wyrobów cukierniczych.

Od września tego roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu zostanie uruchomiony kurs B.30 Sporządzanie kosztorysów oraz przygotowanie dokumentacji przetargowej. Nabór prowadzony będzie do końca sierpnia.

Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu obecnie realizuje kurs M.12 Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych oraz M.42 Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych - głównie dla absolwentów własnej szkoły zawodowej, którzy będą mechanikami samochodowymi, chcą uzyskać dodatkowe uprawnienia i po ukończeniu kursu uzyskać dyplom technika pojazdów samochodowych. Ponadto w ofercie są 4 inne kursy.

Od września 8 kursów - m.in. projektowania fryzur - będzie miał w ofercie Zespół Szkół Zawodowych im. Staszica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska