Elita polskich ratowników medycznych rywalizuje w Górach Opawskich. Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym w Jarnołtówku

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Ratownicy medyczni z całej Polski rywalizowali na zawodach w Górach Opawskich. Opolszczyzna po raz pierwszy organizowała mistrzostwa zespołów ratownictwa medycznego z całej Polski.

Część nocna I Opolskich Regionalnych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym rozpoczęła się po burzy z gradem, późnym wieczorem w poniedziałek 20 czerwca. 26 załóg ratowniczych z całej Polski, nawet ze Szczecina czy Rzeszowa, najpierw zostało zadysponowanych do wypadku z wieloma poszkodowanymi.

To był test sprawności, bo po chwili odwołano wyjazd i skierowano zawodników do zbiorowego zatrucia młodzieży nieznanymi substancjami. W ciemnościach, w górzystym terenie trzeba było znaleźć poszkodowanych, nawiązać z nimi kontakt, ustalić co zjedli i zastosować odpowiednią odtrutkę. W trzecim zadaniu w czasie transportu dziecka do szpitala, stan chorego gwałtownie się pogorszył.

We wtorkowej „dziennej” części zawodów załogi pogotowia między innymi musiały udzielić pomocy poszkodowanym nad wodą, w rejonie tamy w Jarnołtówku.

- Zdecydowaliśmy, że nasze konkurencje będą jak najbardziej odzwierciedlić sytuacje, z którymi ratownicy medyczni spotykają się w swojej pracy zawodowej – mówi Robert Czochara, komandor zawodów i ratownik medyczny Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. – To sytuacje, które spotkaliśmy na swojej drodze zawodowej. Sprawiły nam trudność i jednocześnie zaciekawiły, dlatego chcieliśmy się nimi podzielić z innymi. Sprawność fizyczna wchodzi w grę w dwóch konkurencjach, gdzie trzeba podejść pod górę. Zawody odbywają się w terenie górskim i żal byłoby tego nie wykorzystać. Głównie jednak sprawdzamy merytoryczną wiedzę ratowników medycznych, ich praktyczne umiejętności i to, jak działają w warunkach stresu i presji czasu.

- Tu możemy przećwiczyć niestandardowe schematy, to nieoceniona wartość - komentuje Grzegorz Czernik z Wojewódzkiego Pogotowie Ratunkowego w Katowicach. - Część zadań jest oparta na scenariuszach, które w życiu zdarzają się jednak rzadko.

Zwycięzca z Jarnołtówka pojedzie jesienią tego roku na zawody krajowe w ratownictwie medycznym w Katowicach. Skorzystają jednak wszyscy uczestnicy, bo każdy dzień kończy się wspólną konferencją, omówieniem działań, podsumowaniem najczęstszych błędów.

- Nawet jeśli tu popełnią błąd, to wyciągną z niego wnioski i nie powtórzą go w codziennej pracy – komentuje Robert Czochara. - Tam już pewnych decyzji nie da się cofnąć.

W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie